Байерн приключи сезона с трофей след здрава битка с продължения

Байерн (Мюнхен) спечели Купата на Германия и завърши сезона по най-добрия начин - с трофей.

Тази вечер на "Олимпиащадион" в Берлин баварците спечелиха с 2:0 след продължения срещу Борусия (Дортмунд) и се окичиха със златните медали.

Именно на същото място на 25 март Байерн победи Херта 3:1 и стана шампион на Германия цели седем кръга преди края на шампионата.

Днес героите за баварците се казваха Ариен Робен и Томас Мюлер. Холандецът се разписа в 107-а минута, след грешка при изнасянето на топката на стража на Борусия (Дортмунд) Роман Вайденфелер. Мюлер пък удвои в 123-а минута, останал очи в очи с Вайденфелер и прати Купата на Германия в Мюнхен.

По този начин баварците спечелиха трети трофей през сезона, след вече бяха триумфирали с шампионската титла и със световната клубна титла. Така единственото голямо отличие, което им убягна, остана трофея в Шампионската лига. Купата на Германия е 17-а в тяхната витрина.

Иначе двата тима изиграха сравнително равностоен двубой, като значително по интересно и с повече положения бе второто полувреме. Тогава Борусия (Дортмунд) дори отбеляза попадение, чрез Матс Хумелс, но то не бе признато, тъй като съдиите прецениха, че Данте е избил топката преди тя да премине голлинията. Това обаче се оказа погрешно решение. Освен това Ройс уцели и греда за "жълто-черните", но в продълженията Байерн се възползва от своите шансове и чрез Робен и Мюлер стигна до трофея.

Хосеп Гуардиола остави на резервната скамейка Франк Рибери, който бе измъчван от травма, докато сред титулярите започна Пиер-Емил Хьойберг. Той стартира на мястото на Давид Алаба, който получи контузия преди началото на срещата. Ариен Робен, Марио Гьотце и Тоас Мюлер действаха в предни позиции, докато Хави Мартинес се подвизаваше пред защитната линия на баварците.

За Борусия (Дортмунд) в игра се завърна Марсел Шмелцер. На Кевин Гроскройц се разчиташе да помага в по-предни позиции, а Марко Ройс, Хенрих Мхитарян и Роберт Левандовски пък оформяха атакуващото трио.

4086696

През първото полувреме двата тима не впечатлиха с кой знае колко атрактивен футбол. Байерн (Мюнхен) бе по-активният тим, който създаде повече ситуации, но като цяло и двата отбора залагаха на стабилна защита и се стремяха да не допуснат грешки.

Първото положение се откри пред баварците след само 4 минути игра. Тогава Томас Мюлер стреля опасно от дистанция, но Роман Вайденфелер внимаваше.

Въпреки обещаващият старт нищо кой знае какво пред двете врати не се случи до края на полувремето. В 44-а минута Емил Хьойберг имаше шанс да вкара. Младокът стреля диагонално от границата на наказателното поле, но топката мина на сантиметри от гредата.

В ответната атака дойде най-чистата ситуация за Борусия. Роберт Левандовски се освободи в наказателното поле, но от отлична позиция би над вратата.

4086695

Неприятната новина за Пеп Гуардиола, а и за Германския национален отбор бе травмата, която получи Филип Лам. Той напусна терена след само половин час игра, като на негово място влезе Франк Рибери. Тепърва обаче ще стане ясно дали контузията ще попречи на Лам да вземе участие на Световното първенство по футбол в Бразилия това лято.

Първата ситуация през второто полувреме бе на сметката на Байерн. Рибери се отличи по левия фланг в 56-а минута и центрира към Томас Мюлер, който засече, но Вайденфелер улови.

В 60-а минута Роберт Левандовски бе фаулиран на границата на наказателното поле, а последвалият удар на Ройс кацна на напречната греда след рикошет.

Силните минути за "жълто-черните" продължиха и в 64-а минута дойде най-чистата ситуация в мача до този момент. Левандовски отклони с глава към Матс Хумелс, който прати топката в очертанията на вратата, но Данте в последния момент отклони. Многобройните повторения обаче като че ли показаха, че топката е преминала голлинията с целия си обем и гол всъщност има.

В 73-а минута пък резервата Оливър Кирх отправи страхотен удар от над 30 метра, но Мануел Нойер успя да отрази в корнер.

4086697

Байерн също имаше своите възможности. В 75-а минута Марио Гьотце изведе по страхотен начин Ариен Робен, но той стреля във Вайденфелер, а след това и Рибери не можа да отправи точен изстрел при добавката.

В 83-а минута Юрген Клоп предприе доста офанзивна смяна като пусна на терена Пиер-Емерик Обамеянг, който замени Милош Йоич. Вместо с гол той се отчете с добра изява в защита, когато в последните секунди на редовното време изби топката от краката на Марио Гьотце в наказателното поле.

До края гол не падна и мачът влезе в продължения. Още в първите секунди именно Обамеянг стреля опасно след подаване на Ройс, но топката облиза мрежата от външната страна.

До края на първото продължение обаче не се случи нищо сериозно. Играта често бе спирана, а няколко футболисти на Байерн показаха, че изпитват болки по една или друга причина. В това число влязоха и немските национали Мануел Нойер и Тони Кроос, но те успяха да продължат срещата.

4086694

Байерн започна много добре второто продължение и успя да излезе напред в резултата. Първо Рибери подаде на Робен в наказателното поле, но Вайденфелер закова удара на холандеца. Веднага след това обаче вратарят даде лош пас при изнасянето на топката и Жером Боатенг отне. Немският национал центрира в наказателното поле, където все още дебнше Робен и макар и Вайденфелер да направи опит да спаси, резултатът бе открит - 1:0 в полза на шампионите.

В 115-а минута отново Робен можеше да сложи крах на интригата, след като бе изведен очи в очи с Вайденфелер, но вратарят спечели битката и блокира удара на холандския национал.

Борусия не се отказа и бе най-близо до изравняването в края на двубоя, когато шут на Ройс след пас на Хумелс бе отклонен от Боатенг в ъглов удар.

Две минути по-късно точка на спора бе сложена от Томас Мюлер, който при една контраатака излезе сам срещу Вайденфелер и не направи грешката на Робен, а в 123-а минута оформи крайното 2:0.