Барселона излъга Селта с нов гол от статично положение (ВИДЕО)

Барселона възстанови преднината си от четири точки на върха в испанската Примера дивисион, след като спечели тежкото си гостуване на Селта във Виго с 1:0 в последната среща от неделната програма на 29-ия кръг.

Единственото попадение в срещата реализира Жереми Матьо в 74-ата минута с красив плонж и удар с глава от малък ъгъл при центриране на Андрес Иниеста от пряк свободен удар. Френският защитник във втори пореден важен момент от Ла Лига се разписва по такъв начин, след като в предишния кръг откри резултата в „Ел Класико“ при победата с 2:1 над Реал Мадрид.

Барселона пък отново в тежка ситуация се възползва от едно от новите си оръжия през този сезон (освен контраатаките) – статичните положения. Каталунците вече имат 71 точки и се извисяват отново с четири над Реал Мадрид на върха в класирането девет кръга преди финала на първенството.

Лионел Меси бе сред титулярите на Барса след излекуваната си контузия в глезена, но не изигра добър мач и почти не излезе на стрелкова позиция, предпочитайки да стои в по-назад. В 91-ата минута Меси се откъсна сам срещу вратаря фронтално, но прехвърлящият му удар кацна на горната греда и излезе в аут. Така той не можа да отговори на предизвикателството на Кристиано Роналдо в битката межу двамата за Златната обувка и за голмайсторския приз в Ла Лига.

По-рано днес Роналдо наниза рекордните за кариерата си 5 попадения при разгрома на Реал Мадрид с 9:1 над Гранада, с което увеличи головата си сметка на 36 за сезона – 4 повече от Бълхата.

Подробности и видео от изумителния мач по-рано днес на "Сантяго Бернабеу" вижте НА ТОЗИ ЛИНК.

Селта с 35 пункта остава на 11-то място – на 10 точки от зоната на изпадащите и на 15 от зона „Лига Европа“. В 87-ата минута за изключително глупава постъпка Ореяна получи директен червен картон, след като хвърли парче трева по Серхио Бускетс, който се бавеше с изпълнение на пряк свободен удар.

В 30-ата минута на иначе лишеното от чисти голови положения първо полувреме домакините се почувстваха ощетени от рефера, след като Даниел Алвес направи груба грешка при изнасянето на топката и я подари на най-неподходящия съперник - Нолито. Голмайсторът на Селта, спряган за трансфер именно в Барселона, се впусна в наказателното поле, чукна топката покрай плонжиралия Клаудио Браво, който видимо закачи крака на опонента си и го повали.

Въпреки протестите, домакините не получиха дузпа, а Нолито - шанс да порази от бялата точка може би бъдещият си тим.

Барселона очаквано владееше повече топката в началото, но в редките случаи, когато топката биваше предоставяна на човек в наказателното поле, защитниците на Селта умело блокираха суперзвездите в авангарда на каталунците.

След неотсъдената дузпа Селта значително повиши темпото и наложи натиск, като създаде няколко полу-чисти положения и съвсем затрудняваше опонентите си дори да изнасят топката. Ларивей единствен разочарова от офанзивните футболисти на Селта, след като в 41-ата минута изпусна изумителен шанс от около метър пред опразнената врата, не уцелвайки очертанията.

След почивката Барселона отново се настани в половината на домакините, но не успяваше да направи пробив в защитата. Лионел Меси изпусна най-доброто положение в началото на втората част, след като получи пас по земя отдясно, но не можа от трудна позиция (макар и на около пет метра от голлинията), да прати топката в очертанията.

Контраатаките на Селта вещаеха опасност, макар двата изстрела на Ларивей и Нолито до 65-ата минута да не притесниха особено Клаудио Браво. Все пак, видима бе уязвимостта на Барса след загуба на топката.

След серия от добри комбинативни акции на домакините в 71-ата минута резервата Чарлес бе намерен в наказателното поле от Нолито, но Жерар Пике с брилянтен шпагат му попречи да стреля и така предотврати сериозна опасност.

В 74-ата минута обаче Барселона отново използва перфектно новото си оръжие през този сезон - статичните положения. Андрес Иниеста центрира остро в пеналтерията на далечната греда и Жереми Матьо с красив плонж и безпощаден удар с глава от малък ъгъл даде аванс на гостите - 0:1.

Това е второ попадение във втори пореден мач за защитника на "блаугранас", който по подобен начин откри резултата в "Ел Класико" в предишния кръг.

Домакините не демонстрираха нужната скорост и необходимата креативност, за да стигнат до положения за изравнителен гол, а глупавият червен картон на Ореяна ги отчая съвсем. Лионел Меси можеше да се разпише в добавеното време, но от чиста позиция нацели горната греда.