Барса попиля Севиля и вдигна Купата на Краля

Барселона ликува с Купата на Краля за тридесети път в своята клубна история. Селекцията на Ернесто Валверде бе повече от категорична и във финалния сблъсък помете съперниците от Севиля с 5:0. Арена на футболното шоу стана стадионът на Атлетико (Мадрид) - "Уанда Метрополитано".

ВИЖТЕ ГОЛОВЕТЕ ОТ МАЧА ТУК

По този начин "блаугранас" се реваншираха на своите фенове, които преди повече от седмица трябваше да преживеят шокиращото отпадане от Рома в Шампионската лига. Над всички днес отново бе тандемът "Суарес-Меси". Лидерите на Барса се развихриха във вражески Мадрид, като уругваецът наниза два гола, докато Лео отбеляза едно попадение и изпъкна с асистенция. Сред голмайсторите намери място и ветеранът Андрес Иниеста, който най-вероятно изигра своя последен голям финал. От дузпа пък се разписа Филипе Коутиньо.

Снимка 352046

"Лос кулес" записаха името си в историята на турнира, тъй като изравниха рекорда на Атлетик (Билбао) и Реал (Мадрид) за най-много спечелени поредни Купи - 4. Севиля пък загуби четвърти финал в общо деветте си участия в заветния сблъсък за националното отличие. След няколко дни Барса пък може да се поздрави със "златен" дубъл, ако в Ла Лига спечели като гост срещу Депортиво (Ла Коруня).

Барса започна заветния финал с необходимата доза офанзивна агресия. Доказателство за това бяха соловите акции на Андрес Иниеста и Луис Суарес, които обаче завършиха без желания от "блаугранас" успех.

Снимка 352047

Символичните гости можеха да поведат в резултата след осем минути игра, когато Лео Меси изпълни по безупречен начин пряк свободен удар. На мястото си обаче беше стражът на Севиля - Давид Сория, който акробатично изчисти в корнер. Гореспоменатият вратар действа решително и малко по-късно, когато решително боксира центриране към Филипе Коутиньо, който беше готов да засече с глава перфектното подаване на Лео Меси.

Снимка 352050

Логичното на "Уанда Метрополитано" се случи след четвърт час, когато Барса заслужено поведе в резултата. Яспер Силесен отправи прекрасен извеждащ пас за Коутиньо. Бразилецът натисна газта и се добра до топката, след което веднага я пусна към непокрития пред голлинията Суарес. Уругваецът не чакаше втора покана и с лекота отбеляза първото си попадение във финалния мач на този турнир.

Инкасираният гол подейства благотворно на севилци, които заиграха далеч по-смело. В 22-ата минута равенството можеше да бъде факт. Хесус Навас заходи по крилото, след което отправи прострелен пас, с който се разминаха трима от играчите на Винченцо Монтела, пласирани в непосредствена близост до Яспер Силесен.

Снимка 352062

Каталунците можеха да се почувстват още по-комфортно в 27-ата минута, ако ветеранът Андрес Иниеста бе отбелязал втори гол. Капитанът елиминира противников играч и отправи хубав шут, който след рикошет разтресе сглобката на севилци.

Нищо вече не можеше да спаси Севиля в 30-ата минута, когато дежурния си гол в мрежата на "рохибланкос" отбеляза Лео Меси. Андрес Иниеста и Жорди Алба комбинираха в близост до вратата на съперника. Вторият демонстрира убийствен поглед върху играта, чуквайки с пета за връхлитащия Лео Меси. За Маестрото пък нямаше друга алтернатива освен да накаже Сория за 2:0!

Снимка 352055

Кошмарът за Севиля продължи и в 39-ата минута, каталунската преднина придоби класическо естество. Отбраната на символичните домакини допусна непростимото - Суарес и Меси да си разменят бързи подавания, които завършиха с гол на уругваеца. Луисито бе изведен сам срещу Сория и без никакви трудности реализира второто си попадение във финала.

Втората част продължи в темпото на първото полувреме. Още с настъпването на 51-ата минута, Барса наниза нов гол в мрежата на Сория. В прегръдките на своите съотборници попадна Андрес Иниеста, който получи хитър пас от Меси, залъга с тяло вратаря на Севиля и от малък ъгъл покачи до 0:4!

Въпреки разгрома, Барселона нямаше никакво намерение да спира шоуто на "Уанда Метрополитано". В 69-ата минута главният съдия Хесус Хил се намеси във финала и отсъди дузпа в полза на символичните гости. Клеман Ленгле игра с ръка в собственото си наказателно поле и логично бе отсъден наказателен удар. Благородно изстрелът от "бялата точка" бе даден на жадуващия да отбележи Коутиньо, който миг по-късно вече получаваше поздравления от своите колеги.

Снимка 352053

До края Барса реши да не бележи повече попадения и така спокойно дочака официализирането на своя триумф №30 с Купата на Краля. След това последва радост на "Уанда Метропоитано" и споделена радост между играчи и фенове с националното отличие на Испания.