Бандаловски закопа "гробарите", Партизан аут от Европа след супер драма

снимка: partizan.rs

Партизан на българските футболисти Валери Божинов и Иван Бандаловски се прости с Лига Европа, въпреки че изглеждаше почти сигурен участник в елиминациите на турнира.

В последния мач от групата сръбският гранд посрещна в Белград тима на Аугсбург в пряка битка за втората позиция като единствената надежда на немския тим бе да победи с поне два гола разлика и реализирани поне три попадения в своя полза, за да има предимство в преките двубои.

С попадение в самия край на двубоя Аугсбург постигна именно това и победи с 3:1. Точно с толкова пък Партизан бе победил в първия мач между двата тима. Така определяща за класирането се оказа головата разлика на двата отбора, а тази на немците бе по-добра и в крайна сметка тимът от Бундеслигата продължава напред.

В другия мач от групата осигурилият си първото място Атлетик Билбао направи голово реми 2:2 с АЗ Алкмаар, който пък финишира на последна позиция.

В Белград атмосферата бе страхотна, а сръбските фенове очакваха тимът им да подпечата мястото си в следващата фаза. Иван Бандаловски започна двубоя като титуляр по дясното крило на отбраната. Бившият играч на ЦСКА изигра пълни 90 минути и бе сред активните за своя тим, но бе сред виновните за решителния трети гол на съперника. Валери Божинов пък изгледа двубоя от резервната скамейка.

Мачът започна по прекрасен начин за домакините. В 11-ата минута Абубакар Умару получи пас в перспектива още от половината на своя отбор, напредна мощно с топката необезпокояван и от удобна позиция стреля в левия ъгъл за 1:0.

Изглеждаше, че почивката ще дойде при аванс за домакините, но в добавеното време на първата част резултатът бе изравнен. Пьотр Троховски центрира отляво в наказателното поле, където Жеонг Хо-Хонг засече с глава за 1:1.

Аугсбург пренесе устрема и в началото на второто полувреме и в 51-ата минута вече водеше с 2:1. Даниел Байер центрира за капитана Пол Верхег, който си поведе добре топката и с техничен удар под плонжа на вратаря вкара втория гол за своя тим.

Малко след това Партизан имаше възможност да изравни, но великолепният пробив на Дарко Брашанац завърши с феноменално спасяване на Марвин Хитц.

В 73-ата минута сърбите имаха нов великолепен шанс след отличен изстрел на Никола Нинкович от далечно разстояние, който обаче срещна напречната греда.

10 минути преди края на мача звездата на Партизан Андриа Живкович получи втори жълт картон и така остави съотборниците си с човек по-малко. Аугсбург увеличи натиска в търсене на скъпоценния трети гол, а това доведе и до контра атаки за домакините. При една от тях в 88-ата минута Брашанац пропусна великолепна възможност да реши всичко в мача.

Още в ответната атака обаче баварците се добраха до третия гол, осигурил и класирането им за следващата фаза. Центрирана отдясно топка намери в наказателното поле Франсиско Каюби, който бе пазен от Бандаловски, но българинът се подхлъзна и позволи на съперника си да играе необезпокояван с глава и да насочи топката към Раул Бобадия, който също с глава от няколко метра реализира за крайното 3:1.

В другия мач АЗ Алкмаар откри в 26-ата минута чрез Йорис ван Овереем. Атлетик изравни в края на първата част с гол на Енрик Саборит, а Мигел Сан Хосе направи обрата пълен в 47-ата минута с гол от дузпа. Крайното 2:2 оформи Винсен Янсен в 88-ата минута.