Балкан тресна фаворита във ФИБА Къп в Ботевград

Балкан продължава с успешното си представяне в груповата фаза на ФИБА Къп през този сезон. „Зелените“ записаха драматична победа срещу фаворита в група B Цмоки Минскс 95:81 в среща, изиграна тази вечер в „Арена Ботевград“. Домакините водеха през повечето време, но до последно изходът на мача не бе ясен. В този двубой не взе участие американският център Брет Роузбъро.

Победата бе втора за Балкан с което тимът оглави временното класиране в групата. Цмоки Минск е с баланс 1-1.

В следващия кръг Балкан посреща Белфиус Монс Ено, докато Цмоки Минск е домакин на АЕК Ларнака. Преди това баскетболистите на Небойша Видич имат мач с Левски Лукойл от вътрешното първенство, който ще се проведе в събота, отново в Ботевград.

Двубоят започна сравнително равностойно, но след това домакините поведоха с 12:6. Съперникът им обаче отвърна със 7 безответни точки и излезе напред в резултата. Последваха оспорвани минути, а след тройка със сирената на стартиралия много силно Брандън Браун Балкан водеше с 19:18 след първата част.

„Зелените“ поддържаха аванс от няколко точки в началото на втория период, като на няколко пъти Цмоки скъсяваше дистанцията само на 2. Шест секунди преди почивката Балкан поведе с 41:32, което бе и най-голямата разлика в мача до момента. Точно преди сирената обаче бившият играч на Рилски спортист Ди Джей Шелтън бе фаулиран и получи правото да изпълни три наказателни удара. Той пропусна първия, но вкара следващите два и намали изоставането на неговия тим на 7 точки на почивката.

Непосредствено след паузата домакините дръпнаха с двуцифрен аванс при 46:34. Вместо да се възползват от преднината си, те позволиха на гостите да направят серия от 12:0 и да изравнят резултата. Повече от три минути Балкан бе без кош, преди серията да бъде прекъсната от тройка на Венцислав Петков. В следващите минути играта вървеше кош за кош. Балкан отново поведе с 6 точки, но преди заключителния период преднината му бе намалена на 4 при 64:60.

Серия от 10:2 в полза на „зелените“ даде начало на последната част. Те обаче отново допуснаха спад в играта си и Цмоки се доближи само на 3 при оставащи 3:20 до края. Въпреки натиска на съперника, този път Балкан не допусна обрат и удържа аванса си до края.

Брандън Браун бе най-резултатен за успеха с 21 точки. По 17 имат Димитър Димитров и Венцислав Петков. За Цмоки Минск Дарин Гоувънс отбеляза 17 точки, с 15 е Аляксандър Кудрауцау.