Балкан с инфарктен, но успешен мач за ФИБА Къп

Балкан продължи инфарктно напред към втория квалификационен кръг за ФИБА Къп. Тимът загуби като гост на румънския Орадя със 70-85, но след успеха си с 16 точки разлика – 82-66 в първия мач, има предимство от точка в крайния резултат. В следващия кръг, отново на принципа на разменено гостуване, ботевградчани ще се изправят срещу унгарския Сомбатхей. Първият мач ще се играе в Ботевград на 4-и октомври (сряда).

Мачът започна със силна серия от 8-0 за домакините, които успяха да се задържат напред в резултата през цялата първа част и да направят преднината си 11 точки за 21-10. През втория период нападението на Балкан се подобри, но това на съперникът също беше успешно и статуквото се запази при 47-35 на почивката. Последва нова доста равностойна четвърт, която запази аванса на домакините и всичко остана да се реши в последните 10 минути. Орадя поведе с 14-15 точки и в самия край имаше шанс да спечели с над 16, но Балкан издържа и загуби с 15, което означаваше обща победа с точка разлика за ботевградчани.

За Балкан най-резултатен с 19 точки беше Брандън Фортънбъри, а Девин Брукс завърши с 16 точки и 5 борби. За победителите над всички с 36 точки и 10 борби беше бившият играч на Ямбол Неманя Милошевич, а 22 вкара Горан Гайович.

В същото време Рилски спортист приключи отрано с европейските мачове за новия сезон. Самоковският отбор загуби тежко от литовския Невежис с 62-91 във втория мач от първия квалификационен кръг за ФИБА Къп. Така въпреки победата на Рилецо с 5 точки в първия мач, след днешния сблъсък в Самоков напред към втория кръг продължава литовският отбор.

Въпреки че Рилски поведе в първите минути, съперникът бързо обърна резултата и се задържа напред дълго. След една част разликата беше 4 точки, а до почивката тя се увеличи до 10. След подновяването на играта самоковци намалиха изоставането си само до 2 точки, но серия от 11-2 за гостите в края на третата част отново им даде двуцифрен аванс. Невежис контролираше мача през последната част и много скоро разликата стана 15, а след това премина и границата от 20 точки, за да се стигне до категоричния краен резултат.

За Рилски спортист Златин Георгиев отбеляза 15 точки, 11 добави Йордан Бозов, а с 10 се отчете Дерек Райт. За победителите петима баскетболисти записаха двуцифрен актив. Владислав Коренюк отбеляза 16 точки, а с 14 завърши Валери Лиходей.