Балкан (Ботевград) докосва групите на ФИБА Къп след успех в Холандия

Балкан започна успешно участието си във ФИБА Къп през този сезон. Баскетболистите на Небойша Видич направиха важна стъпка към груповата фаза, след като се наложиха като гост на холандския Ден Бош с 86-76 в първи мач от втория квалификационен кръг на турнира.

Срещата бе оспорвана и с много обрати, но след силна последна част българският тим спечели с комфортна разлика. Ключова бе и стрелбата от далечно разстояние. Балкан вкара 14 тройки срещу 6 за съперника.

Реваншът е на 9 октомври в Ботевград. При победа или загуба с до 9 точки „зелените“ ще се класират за груповата фаза на ФИБА Къп за втора поредна година.

Двубоят започна много равностойно, като двата отбора на няколко пъти си разменяха водачеството. След силни финални минути Балкан поведе с 21:17 след първата част, а 8 от точките на холандския тим бяха вкарани от Девън ван Остръм.

Подемът в играта на „зелените“ продължи и през втория период и шест минути преди почивката те дръпнаха с двуцифрена разлика. Домакините отвърнаха със серия от 11:2 и се доближиха само на точка от своя съперник. Баскетболистите на Небойша Видич удържаха водачеството си и след първото полувреме водеха с 39:36.

Ден Бош започна третата част с шест безответни точки и отново излезе напред, като поддържаше аванс от няколко точки в следващите минути. Балкан обаче пак взе инициативата и след серия от 15:4 отново поведе.

Последната четвърт започна при резултат 61:57 в полза на ботевградския тим. Малко по малко „зелените“ натрупаха още по-сериозен аванс и спечелиха с добър резултат преди реванша.

Мирко Мулалич бе най-резултатен за успеха с 19 точки. Венцислав Петков отбеляза 18, Брандън Браун има 13, с 11 е Крис Минков, а 10 вкара Микейл Хопкинс. За Ден Бош Девън ван Остръм завърши със 17 точки.