Балкан аут от ФИБА Къп след драма

Балкан записа четвърта поредна загуба в груповата фаза на ФИБА Къп. В последното си гостуване в турнира „зелените“ отстъпиха на Кьорменд с 86-90 след продължение. Поражението на практика изхвърли Балкан от надпреварата и последните два домакински мача вече са без значение за отбора. За унгарския тим пък това бе четвърти успех и той със сигурност ще прескочи груповата фаза.

Българският тим може само да съжалява, тъй като водеше през голяма част от мача и имаше реален шанс да спечели. В този двубой отборът бе без Брандън Фортънбъри, който е контузен и не замина за Унгария. Павел Иванов също има здравословни проблеми и не взе участие в срещата.

В следващия кръг Балкан посреща Керавнос, докато Кьорменд гостува на Екселсиор Брюксел. Домакините започнаха по-добре мача и още в самото начало поведоха с няколко точки. Постепенно обаче Балкан започна да влиза в ритъм и успя да изравни при 10-10. Последваха оспорвани минути, като „зелените“ дори поведоха, но в края на първата част резултатът отново бе равен 17-17. Подемът в играта на гостите продължи и през втория период, като разликата в тяхна полза достигна 10 точки. До края на полувремето обаче Кьорменд започна да топи изоставането си и се оттегли на почивката само с две точки пасив.

Двубоят бе много завързан и след паузата, като играта вървеше кош за кош. Нито един от двата тима не успя да се откъсне напред с по-сериозна разлика, а преди последната част Балкан имаше преднина от три точки. Заключителните минути също предложиха много интрига, баскетболистите на Небойша Видич поддържаха крехкия си аванс, но Кьорменд вкара тройка със сирената и прати мача в продължение. В него Балкан бе и без Девин Брукс, който бе изгонен за пет лични нарушения в края на четвъртата част. „Зелените“ не издържаха на натиска на съперника и загубиха срещата.

Чаба Ференц бе над всички за победителите с 19 точки. Андре Холинс и Маркис Райт вкараха по 16, като вторият има и 11 асистенции. Стивън Дейвис-Смит и Джъстин Туойо са с по 13. Най-резултатен за Балкан бе Венцислав Петков, който отбеляза 25 точки. ДиВон Уошингтън завърши с 18 точки и 8 борби, с дабъл-дабъл от 12 точки и 12 борби се отчете Дейвид Хоутън, 10 точки добави Христо Захариев.