Арсенал излъга непобедимия Байерн и се възроди в Шампионска лига (ВИДЕО)

Отборът на Арсенал победи с 2:0 Байерн (Мюнхен) на "Емиратс" в среща от груповата фаза на турнира. Головете за английския тим отбелязаха Оливие Жиру и Месут Йозил в края на срещата.

За "артилеристите" това бе първа победа през този сезон в турнира на богатите, което върна шансовете им за класиране в следващата фаза. През целия двубой двата тима главно се надлъгваха, като добро впечатление оставиха двамата вратари, които направиха някои прекрасни спасявания.

Още в началните секунди Арсенал загуби притежанието на топката и тя се озова в Роберт Левандовски, който с лекота проби в наказателното поле, но в последния момент Ектор Белерин изби топката му от краката и предотврати първа голова ситуация.

В 7-та минута Мануел Нойер се оказа последната преграда пред гола, след като Месут Йозил се освободи от защитата на баварците и отправи добре насочен удар по диагонала, но стражът на немския шампион се разтегна максимално и отби топката.

След 12-та минута гостите наложиха натиск, като постоянно атакуваха вратата на опонента си и в 18-та минута Петър Чех спаси коварен изстрел от малък ъгъл на Дъглас Коста. Топката излезе в корнер, но този път защитата в червено-бяло отстрани проблема.

Невероятните спасявания на Нойер обаче още не бяха започнали. Стражът показа нечовешка класа и направи запомнящо се спасяване, което със сигурност ще остане завинаги в историята на футбола. Начо Монреал бе изведен по левия фланг и той стигна почти до аутлинията, когато центрира към Тио Уолкът, който бе непокрит в малкото наказателно поле. Английският нападател насочи по диагонала удара си с глава, но бе разочарован от блестящия Нойер, който изби удара му.

До края на първата част двата тима продължиха атаките към двете врати, но без успех и се прибраха на почивката при нулево реми.

През първите 10 минути на втората част двата тима представиха доста скучен футбол на "Емиратс", като разликата в темпото и честотата на атаките бе в пъти по-различна от тази през първата част. Тогава Арсен Венгер направи и първата си смяна, като лошата новина бе, че тя е принудителна. Аарън Рамзи направи рязко движение, след което седна на земята и сам показа, че няма да може да продължи срещата. На негово място се появи бързоногото крило Алекс-Окслейд Чембърлейн.

20 минути преди края на срещата и Пеп Гуардиола направи първите си смени за двубоя. Опорните му халфове Шаби Алонсо и Артуро Видал сякаш почувстваха умора и бяха заменени съответно от Джошуа Кимих и Рафиня.

Вместо поддем в играта на баварците, Арсенал бе тимът, който заигра по-добре. Атаката на "артилеристите" обаче се поизгуби в последните минути и Оливие Жиру замени Уолкът.

Моментално след подновяването на играта Мюлер напредна добре в половината на домакините и завлече двама защитници на "топчиите", след което изведе Левандовски в наказателното поле. Полският нападател успя да отправи опасен изстрел, но с крак Чех спаси за пореден път вратата си.

Три минути след появяването си в игра, Жиру, с доза късмет, откри резултата. При центриране от фаул в наказателното поле, Нойер не се разбра с Мюлер и топката премина зад гърба на двамата, където най-внимателен бе именно френският нападател, който с глава засече за 1:0.

В добавеното време на срещата Арсенал отбеляза и втори гол. Играчите на Арсен Венгер изглеждаха уморени и сякаш нямаше да успеят да направят нищо до края, но пробив на Белерин по десния фланг доведе до центриране в наказателното поле, където сам бе Йозил, който засече паса и удвои аванса на тима си.

В другите срещи, играни тази вечер Барселона спечели очаквано гостуването си на Бате (Борисов) с 2:0, а Байер (Леверкузен) и Рома направиха истинско зрелище и завършиха наравно при 4:4.

Олимпиакос надделя над Динамо (Загреб) с 1:0 като гост, а Челси не успя да победи Динамо (Киев). До важна победа се добра и руският Зенит, който спечели срещу Олимпик (Лион) с 3:1.

До сега в турнира "топчиите" се представят доста неубедително, като в първите си два кръга те допуснаха изненадващи загуби от Динамо (Загреб) и Олимпиакос, като тази от гърците бе насред Лондон.

Срещу тях се изправя безгрешният тим на Пеп Гуардиола, който не само спечели и двете си предходни срещи в турнира, а също така има и 9 победи от 9 мача в Бундеслигата, където са еднолично на върха.

Арсен Венгер е избрал да започне срещата с Петър Чех на вратата. Пред него четворката защита оформят Ектор Белерин, Пер Мертезакер, Лоран Косчелни и Начо Монреал. Франсис Коклен и Санти Касорла ще действат като опорни халфове, а Алексис Санчес, Месут Йозил и Аарън Рамзи ще помагат на единствения нападател Тио Уолкът.

Очаквано Пеп Гуардиола поставя на върха на атаката си головата машина Роберт Левандовски. Той ще има зад гърба си Тиаго Алкантара, Томас Мюлер и Дъглас Коста. Артуро Видал и Шаби Алонсо ще са двамата опорни пред четиримата бранители Филип Лам, Давид Алаба, Жером Боатенг и Хуан Бернат, а между гредите очаквано е поставен Мануел Нойер.