Антирекорд за Русия на Световното по биатлон

Руският отбор по биатлон приключи разочароващо световното първенство в Норвегия. За първи път в историята състезателите на "сборная" не успяха да спечелят медал в надпреварата.

В нито една от 11-те дисциплини на първенството руските биатлонисти не можаха да стъпят на подиума. В последното състезание в неделя - масовия старт за мъже, Антон Шипулин се класира най-напред, но остана девети.

Предишният антирекорд е от Руполдинг 2012, когато бяха спечелени два бронзови медала. Година по-късно световното беше с идна идея по-успешно - в Нове место отборът си тръгна с един сребърен и един бронзов медал.

Според трикратния световен шампион Павел Ростовцев руснаците са се провалили заради слабото си физическо състояние, както и заради тежестта на отговорността.

"Отборът не беше в най-доброто си състояние. Всички добри резултати бяха постигнати навсякъде другаде, но не и на световното. Треньорите се провалиха да направят така, че състезателите да са в най-добра форма в най-важното състезание за сезона", каза Ростовцев, цитиран от ТАСС.

По думите му обаче не може цялата вина да бъде стоварвана върху треньорите. "Част от нея е и на състезателите. Друг фактор, който може да е повлиял, е психологическото състояние. Нашите спортисти не успяха да се справят с отговорността, с тежестта от липсата на късмет. Това съкруши психологически отбора", добави той.

Световното завърши с триумф на Норвегия. Домакините спечелиха нова титла чрез Йоханес Тингнес Бьо, а легендата Оле Ейнар Бьорндален взе бронза. Между тях се нареди французинът Мартен Фуркад, завършил с 2.8 сек след шампиона.

42-годишният Бьорндален вече има 44 медала от световни първенства. Българите Владимир Илиев и Красимир Анев приключиха с по три грешки в стрелбата и финишираха съответно 21-и и 25-и.

Източник: Дневник