Англия се измъкна с див късмет в края срещу Тунис

Тунис загуби драматично от Англия с 1:2 на "Волгоград Арена" във Волгоград. Това бе първи мач и за двата тима от група "G" на световното първенство по футбол в Русия. Хари Кейн (11, 90+1) вкара и двата гола за "трите лъва", донасяйки им победата в добавеното време, а Фержани Саси (35-дузпа) бе точен за "орлите от Картаген". По-рано през деня Белгия срази Панама с 3:0 в другата среща от групата.

"Трите лъва" стартираха вихрено и още в първите пет минути направиха три сериозни пропуска. Първо вратарят Хасен спаси шут на Джеси Лингард, а при последвалия корнер се намеси решително и след удар на Хари Магуайър. Минута по-късно Рахим Стърлинг не успя да насочи топката в опразнената врата след бърза атака и извеждащ пас на Джеси Лингард. Натискът на англичаните даде резултат в 11-ата минута, когато след центриране от корнер Джон Стоунс засече топката с глава и Хасен отново се намеси, но нямаше какво да направи при добавката от близка дистанция на капитана Хари Кейн, който вкара за 0:1. Малко след това вратарят Хасен се контузеи и бе заменен от Фарук Бен Мустафа, отразил в 18-ата минута силен удар на Джордан Хендерсън.

В 24-ата минута Джеси Лингард направи нов непростим пропуск от близка дистанция, а три минути след това вратарят на англичаните Пикфорд се намеси решително след удар на Саси. Постепенно "орлите от Картаген" започнаха да поглеждат по-сериозно към английската врата и в 33-ата минута получиха дузпа, след като Кайл Уокър удари непозволено в лицето Фахредин Бен Юсеф. Две минути по-късно Фержани Саси бе точен от бялата точка и с четвъртия си гол за националния тим изравни за 1:1.

До края на полувремето "трите лъва" натиснаха и пропуснаха две прекрасни възможности за гол. В 39-ата минута имаше невероятно разбъркване пред тунизийската врата. Деле Али и Магауйър опитаха удари, след което двама бранители изчистиха топката пред голлинията, а Джон Стоунс накрая шутира в аут. Пет минути след това Джеси Лингард излезе сам срещу Бен Мустафа, след което чукна топката покрай вратаря, а тя се отби в гредата.

След почивката темпото спадна и головите положения пред двете врати бяха рядкост. Футболистите на Гарет Саутгейт продължиха да доминират, но не създаваха сериозни опасности пред тунизийската врата, както го правеха през първата част. В 51-ата минута Магуайър нанесе удар с глава, а Хари Кейн бе задържан от Ясин Мерия в наказателното поле, но не последва сигнал за дузпа. Деле Али отправи неточен удар с глава, а Киурън Трипиър и Ашли Йънг шутираха от преки свободни удари встрани или над вратата.

Усилията на англичаните се увенчаха с успех едва в първата минута от добавеното време, когато голмайсторът им Хари Кейн реалзира второ попадение след центриране от корнер и отново се оказа в прегръдките на свойте съотборници. Така нападателят на Тотнъм се превърна в герой за "трите лъва" и им донесе драматична победа на старта на Мондиала.