Ананд с първа титла на "Гранд Шлем Мастърс"

15-ият световен шампион по шахмат Вишванатан Ананд (Индия) спечели предсрочно седмото издание на финалния турнир "Гранд Шлем Мастърс" в испанския град Билбао.

В предпоследния пети кръг Ананд завърши реми с черните фигури срещу украинеца Руслан Пономарьов и си осигури за първи път трофея от надпреварата.

Индиецът е водач в подреждането с 11 точки, след като според регламента се дават по 3 точки за победа и 1 точка за реми.

В другата партия от турнира защитаващият титлата си Левон Аронян (Армения) завърши реми с белите на 59-ия ход срещу представителя на домакините Франсиско Вайехо Понс и заема втора позиция със 7 точки.

Пономарьов е трети с 5 точки, а Вайехо Понс е последен с 2 точки. В последния кръг днес Ананд, който е недостижим на върха в класирането, ще играе с Аронян.