Академик Бултекс се качи на върха до Рилецо, след като го би в драматично дерби

снимка: lap.bg

Академик Бултекс 99 надви Рилски спортист със 78:74 като гост в изключително драматична битка от 21-ия кръг на редовния сезон в НБЛ. Двубоят вървеше точка за точка и бе белязан от постоянна смяна на водачеството. В крайна сметка пловдивчани грабнаха успеха и се изравниха с Рилецо на върха в класирането. И двата тима имат по 13 победи и 6 поражения, като са следвани от Балкан с 14-3 и Левски Лукойл с 13-5.

След изключително равностойна първа четвърт, преминала през доста обрати и изравнявания, гостите имаха минимална преднина от две точки за 18:16. През втората четвърт обаче Рилецо направи силна серия от 16:4 и се откъсна напред, като на почивката водеше с 10 точки при 38:28. Страхотна серия от 11:0 малко след почивката бързо изравни мача и след 30 минути равенството 58:58 бе налице.

В средата на последния период гостите записаха серия от 10:5 и влязоха в последните три минути с 5 точки аванс. Дерек Райт наниза тройка за Рилски спортист и 25 секунди преди сирената пловдивчани имаха 2 точки преднина. Отборите размениха по две точки, а Никола Маравич беше забравен в защита и бе фаулиран при 8 секунди до края, а след неспортсменско нарушение владението отново беше за отбора му. До края самоковци нямаха сили за нов обрат и сдадоха победата в двубоя.

Никола Маравич наниза 25 точки за победителите, Мартин Дурчев вкара 18, а Александър Груев се отчете с 12. За Рилски Дерек Райт регистрира 18 точки и 9 асистенции. 13 точки вкара Шелън Джетър, Златин Георгиев записа 12.

В следващия кръг Академик Бултекс 99 има пореден ключов мач – като гост на Балкан, а Рилецо ще гостува на Спартак (Плевен).