Академик Бултекс 99 изпусна уникален шанс и отпадна от Балканската лига

снимка: lap.bg

Академик Бултекс 99 отпадна на прага на полуфиналите в Балканската лига и не успя да стане третия български тим, класирал се за Финалната четворка. Пловдивчани победиха у дома косовския Башкими с 94:86, но отпаднаха, тъй като в първата среща претърпяха поражение с 13 точки разлика.

Играчите на Асен Николов все пак имаха своите шансове да продължат към битката за място на финала, тъй като през голяма част от двубоя преднината им скачаше около 17 точки. Академик Бултекс 99 наниза цели 16 тройки (9 през първите две части) срещу едва 5 за съперника.

Това обаче се оказа недостатъчно и на полуфиналите Башкими ще срещне родния Рилски спортист. В другата двойка са Левски Лукойл и македонският Блокотехна, така че Балканската лига може да ни предложи български финал.

Пловдивчани стартираха добре и водеха с 2 точки след първите десет минути - 27:25. Разликата в полза на българския тим стигна 9 точки през втората част, но на почивката съперникът намали изоставането си само на 1.

След паузата Академик Бултекс 99 заигра много по-добре и започна да трупа разлика. По-малко от две минути преди края на третата четвърт преднината на тима достигна 17 точки, но преди заключителните десет минути разликата бе свалена на 13. По-малко от 14 секунди преди края на мача Башкими намали изоставането си на 9 точки, което се оказа решаващо за крайното 94:86.

Над всички за българския тим бе Димитър Димитров, който завърши с дабъл-дабъл от 24 точки и 15 борби. С 21 точки приключи Мартин Дурчев, а 14 отбеляза Айзея Юмипиг. Васил Бачев и Никола Маравич вкараха по 13. За Башкими Арън Мос и Микаиле Тмушич бяха най-резултатни с по 23 точки, като Мос овладя и 11 борби за своя дабъл-дабъл.