Първа загуба за "лъвиците" в Гран при

снимка: cev.lu

България допусна първото си поражение в група "М" от втора дивизия на световното Гран при по волейбол за жени, след като родните национални състезателки загубиха с 2:3 (23:25, 25:18, 17:25, 25:18, 11:15) гейма срещу отбора на Чехия. Българките стартираха добре мача, но ас на Вероника Трънкова даде аванс от две точки на чехкините в първия гейм при 23:21 и те удържаха преднината си до края. Във втория гейм съпротивата на чехкините издържа само до първото техническо прекъсване, а България спечели частта със седем точки разлика, но само за да загуби по идентичен начин третата част на срещата.

Българките надвиха чехкините с 25:18 за втори път в мача и го изпратиха в тайбрек. Той стартира ужасно за домакинките, след като Ева Янева стреля в мрежата, а Мира Тодорова изкара топка в аут за 0:2. Българките се амбицираха и направиха страхотен обрат до 3:2, но този аванс беше задържан само няколко минути и чехкините поведоха до техническото прекъсване след силен удар на Хелена Хавелкова от лявото крило.

Гостенките поведоха с 13:10 след сервис в аут на Мира Тодорова, което реално сложи край на мача. Юлия Стоянова беше най-резултатна за българките с 24 точки при 21 завършени атаки, две блокади и един ас. По 13 пункта добавиха Десислава Николаева, Габриела Коева и Ева Янева, като последната записа и пет успешни блокади в актива си.

Лидер в генералното класиране на група "М" е отборът на Пуерто Рико, който се наложи с 3:1 (23:25, 25:16, 25:23 и 25:17) над опашкаря Хърватия.

Срещи от втория кръг от група "М" на световното Гран При (втора дивизия) по волейбол за жени в Самоков:

България - Чехия 2:3 (23:25, 25:18, 17:25, 25:18, 11:15)

Хърватия - Пуерто Рико 1:3 (25:23, 16:25, 23:25, 17:25)