Полша спря победния ход на Бразилия на Световното по волейбол

снимка: poland2014.fivb.org

Отборите на Полша и Франция започнаха с победи последната групова фаза на 18-ото Световно първенство по волейбол.

Домакините от Полша надделяха с 3:2 (25-22, 22-25, 14-25, 25:18, 17-15) над защитаващия титлата си трикратен пореден шампион Бразилия в мач, достоен за финал на шампионата, докато Франция се наложи над Германия в три гейма.

Дербито на деня между Полша и Бразилия от група H се превърна в истинско волейболно зрелище, в което “Дружина Полска” надделя след невероятен мач на Мариуш Влазли, който заби 31 точки за радост на препълнената зала “Атлас Арена” в Лодз.

Поляците не бяха печелили сет срещу Бразилия на световно първенство от 1970 година насам, а сега стигнаха до успеха, благодарение на изключителната ефективност в атака на Влазли и отборната си игра. В същото време победата бе трета поредна с тайбрек за Полша в турнира.

Загубата бе първа за “Селесао” на Мондиала, като в същото време домакините прекъснаха рекордната серия на бразилците от 13 поредни мача без поражение на световни първенства по волейбол, като последната им загуба бе нанесена от България (3:0) на шампионата на планетата през 2010 г.

4113965

В другия мач от снощи Франция постигна категорична победа с 3:0 (25-15, 26-24, 25-22) над Германия в първия мач от група G в “Сподек Арена” в Катовице. За “петлите” това бе първи успех над Германия на световни първенства от 48 години насам.

Най-полезни за успеха на Франция бяха Ервин Нгапет и Антонин Розие, които завършиха двубоя, съответно с по 20 и 16 точки. За Бундестима двама волейболисти реализираха двуцифрен точков актив - Гиорги Грозер (14) и Денис Калиберда (11).

4113964

Днес французите почиват, докато Германия се изправя срещу приятната изненада в надпреварата Иран. В другия мач от деня Бразилия излиза срещу олимпийския шампион Русия.