Сърбия срази миналогодишния шампион, Франция спря световния първенец

снимка: fivb.org

Отборът на Сърбия победи с 3:2 (25:23, 25:21, 25:27, 20:25, 15:12) шампиона от миналото издание на Световна лига - САЩ. Пред 6 000 зрители в бразилската зала "Мараканазиньо" играчите на Никола Грбич поведоха с 2:0, но позволиха изравняване. В крайна сметка обаче спечелиха решителната пета част и ще се борят за трофея във финала, който е днес от 19:30.

Грбич и неговият помощник Камило Плачи бяха избрали правилните играчи, но само за първите две части. След това играта на "плавите" се засили надолу и те очаквано загубиха третата и четвъртата част, въпреки че стигнаха до мачбол при 25:24 в третия гейм.

В тайбрека "янките" стартираха мощно и поведоха с 9:6 и 10:7, но това по никакъв начин не отказа Александър Атанасийевич и компания, които постигнаха успеха благодарение на двете "златни" резерви - Саша Старович и Александър Околич.

Очаквано диагоналът на Сърбия бе над всички със своите 22 точки, а братята Никола и Урош Ковачевич забиха по още 18.

4145216

Във втората среща, която отново се игра в зала "Мараканазиньо", отборът на Франция постигна малко изненадваща победа, след като надигра световния шампион Полша с  3:2 (25:23, 25:23, 19:25, 22:25, 17:15). Момчетата на Лоран Тили показаха стабилна игра през почти целия мач, освен в третия гейм, когато бяха победени с 25:19.

Подобно на другия 1/2-финал - тук "петлите" поведоха с 2:0, но допуснаха изравняване и по всичко личеше, че "дружина полска" е в подем и е по-близо до успеха.

Все пак в тайбрек Ървин Нгапет и съотборниците му водеха през по-голямата част в резултата и след три попуснати мачбола, в крайна сметка те вдигнаха победоносно ръце след 17:15.