Азиатската класика Китай-Япония на волей изуми с чутовен обрат

снимка: fivb.org

Китай победи с 3:2 гейма Япония в Световната лига по волейбол. Китайците бяха домакини в азиатското дерби в група 2 на най-комерсиалния турнир, а залата бе препълнена.

Притивно на очакванията - "самураите" почнаха по-добре и взеха с 25:20  първата част. В драматичен втори гейм обаче домакините изравниха след 28:26.

Последва нова лекция на японците, които спечелиха третата част с 25:17 точки. В четвъртия гейм китайците поведоха отначалото и съумяха да стигнат до 2:2 гейма.

В решителния тайбрек Япония натрупа солиден аванс и се виждаше краен победутел. Първо 9:6, а после и необратимото 14:9 в полза на "самураите" правеше края на срещата само досадна формалност.

И тогава се случи чудото - Китай възкръсна от пепелта и спаси всички 5 мачбола, които съперникът им имаше. После домакините дори поведоха с 15:14 и на свой ред имаха точка за затваряне на мача. Това не стана от първия път, но в крайна сметка именно Китай триумфира със 17:15, което минути по-рано изглеждаше утопия.