Българският "лъв" бе укротен от Бундестима след безумен обрат

снимка: cev.lu

България изпусна златен шанс да оглави класирането в група D на Евроволей 2013, след като днес в Гдиня загуби изключително драматично срещу Германия с 2:3 (34:36, 25:20, 25:21, 21:25, 9:15).

Това беше и първа загуба за "лъвовете", които записаха успех срещу Чехия вчера с 3:1 и срещата срещу Русия ще определени на кое място ще завършат националите. Германия пък ще спечели групата, ако съумее да победи чехите утре.

В днешната среща българите успяха да поведат с 2:1, въпреки че изгубиха по много драматичен начин първата част, но Тодор Скримов получи травма в края на 3-ата част, а това се отрази пагубно на българския състав.

Вальо Братоев не се включи по най-добрия начин ив 4-ия гейм, и в тайбрека, където и Цветан Соколов се позагуби, което логично доведе до първата загуба в актива на България.

Въпреки загубата обаче родните национали се класират за следващата фаза на турнира, но по всяка вероятност ще играят осминафинал. За да е ясен съперника обаче трябва да бъдат изиграни последните мачове от груповата фаза.

Утре са мачовете България - Русия, както и Германия - Чехия.

Гейм №1

Двубоят започна със сервис на Соколов и точка за Грозер - 0:1, а грешка в нападение на българите допусна авансът да скочи на две точки. След няколко дълги разигравания двата отбора си размениха по няколко точки, но неуверената игра в нападение не позволи на България да навакса пасива си до паузата - 6:8.

Още след паузата Германия нанесе нова брейк точка чрез Грозер, но България бързо я върна чрез Алексиев - 9:10, а след атака през центъра в аут - 10:10. "Лъвовете" продължиха добре и след нов аут на Калиберда поведе с 13:12, но Скримов беше уловен на блок през зона №4 - 13:13. Грешка от сервис на Грозер, а след това мощен сервис на Николов и контра на Соколов дадоха аванс на нашите при 15:13, а втората техническа пауза дойде при 16:15.

Силната игра от зона №6 на немците продължи, но България успяваше да задържи аванса си, но не успя да направи нова брейк точка в удобна ситуация - 18:18. За съжаление, Калиберда успя да даде аванс при 19:20 за своите, а Грозер направи 20:21 с атака по диагонала. Германците продължиха да се справят лесно дори с тройния блок на България - 21:22, но последваха добър блок и пайп на Алексиев за 23:22. При 24:23 обаче Братоев прати лоша топка на Алексиев и отново имахме равенство - 24:24, а Йосифов направи 25:24.

Именно той обаче направи безумно изпълнение на сервис, а Филип Колин направи 25:26 с ас от флот. Соколов успя да забие по правата за ново равенство, а размяната на точки продължи до 31:31 благодарение на Скримов, който спаси два гейм бола и Алексиев - 1. Соколов успя да вкара много трудна атака и България отново дръпна с 32:31, но немците бързо си върнаха аванса заради две слаби отигравания в защита - 32:33. Грозер обаче заби в аут - 33:33.

Николов успя да спаси нов брейк пойнт за 34:34, но Грозер не сбърка в ответната атака за 34:35, а след това с ас приключи гейма - 34:36.

Гейм №2

Втората част започна с две точки за България - Соколов атака и Николов от блок. Топка в аут на Калиберда след силен сервис на Николов, а след това и забивка на Йосифов направиха 6:2 и прекъсване за немците. Николов обаче продължи с бомбите от сервис и това доведе до 8:2.

Йосифов успя да реализира нова брейк точка за 10:3 с хубаво движение на центъра, а след това и 12:5 след ас на Скримов. Добрата игра на България продължи и въпреки няколкото грешки нашите завоюваха отлични точки за 16:8 след атаки на Соколов и Алескиев и добри блокади на Николов и Йосифов.

След почивката всички в състава се разиграха, а Братоев дори заби с лява ръка за 20:11. Постепенно се стигна до 21:13 и до отпускане, а Плачи взе таймаут при 21:15. Това обаче не помогна и се стигна до 21:17, а Братоев замени Алексиев, а разликата беше намалена до 3 точки след аут на Соколов. "Лъвовете" обаче успяха да се стегнат в края и завършиха без особени проблеми - 25:20.

Гейм №3

Третата част започна отлично за Тодор Алексиев, чиито атаки се получаваха и България успяваше да задържи равенството, а и да поведе за 6:5. След силен сервис на Йосифов отново Алексиев реализара ответната атака за 7:5, а паузата дойде при 8:5 след грешка от пайп.

Германия обаче успя да изравни след няколко успешни блокади - 9:9. Отборите продължиха точка за точка, но немците сбъркаха в нападение и донесоха аванс на България при 12:10 и 12:11, но блокадата на немците се справи със Скримов - 12:12. Равенството се запази до техническата пауза, която дойде в полза на Бългрия след отлична атака на Николов - 16:14.

Две отлични отигравания в защита България дръпна бързо с 18:14 - таймаут за Хайнен. Силната игра на Алексиев продължи, като той направи супер блок през центъра за 20:15. Соколов с точки от атака и блок направи 22:16, но Скримов получи травма и трябваше да излезе. Немците успяха да наваксат 3 точки за 23:20, но Грозер прати топката в аут - 24:20. Йосифов през центъра пък заби за 25:21 и 2:1.

Гейм №4

Скримов отново остана извън състава, а четвъртият гейм почна равностойно. Първи в резултата успя да се откъсне немският тим благодарение на Калиберда - 2:4, но до 4:4 се стигна с добри изяви на защитата на "лъвовете". Въпреки това немците успяха отново да дръпнат напред в резултата - 6:8.

Разликата можеше да скочи до 4 точки, но блокадата успя да се справи с атаката на Фруум от зона 6. Въпреки това съперникът ни продължи със силните изяви особено срещу Цветан Соколов - 9:12 и след това 10:12. Братоев обаче не се представи на ниво и беше заменен, а Йосифов бе уловен на блок - 11:16.

След паузата Германия продължи да натиска, но за България Пенчев се разигра и почти сам направи 14:18. Авансът бе намален и до три точки, но при 17:20 българите допуснаха две грешки - 18:22. Последваха нови отлични отигравания на Ники Николов и Пенчев, като разликата бе стопена на 2 точки - 21:23. През зона 6 обаче Фруум успя да забие, а след това Германия затвори гейма при 21:25.

Тайбрек

Соколов пропусна да донесе първа точка за България и това доведе до 0:1 за Германия. Това доведе и до нови две точки за немците, като Калиберда направи блок и атака - 0:3. Той продължи да ни тормози и Плачи бе принуден да вземе таймаут при 1:5.

Братоев изпълни силен сервис, но отново Калиберда измъкна своите за 2:6, а разликата се запази до смяната на полетата при 4:8. Фруум заби ас, докато Соколов не успя да забие на няколко пъти и това доведе до 5:11,а блок на Грозер направи 5:12. До края на гейма възпитаниците на Хайнен запазиха аванса си и триумфираха с победата след 9:15.