Фурор за варненските бойци на държавното по муай-тай

снимка: varna-sport.com

Варненските кикбоксьори от три клуба се представиха много силно на държавното първенство по муайтай, което се проведе в Бургас. 19 бойци от клубовете "Аргус", ТИМ, "Вокил" излязоха на ринга. Варненци се върнаха с общо 19 медала - 6 златни, 6 сребърни и 7 бронзови медала.

Състезанието бе най-силното в историята на този боен спорт досега у нас. В боевете се хвърлиха общо 124 състезатели.

С най-голяма група от Варна бе "Аргус" с треньор Николай Скипарнов, който е и национален селекционер. Той заведе 11 бойци, осем от които завоюваха медали. Кристиян Георгиев (71 кг) спечели титлата при юношите, Даниел Андонов (86 кг) бе №1 при младежите, Симеон Тодоров прегази конкуренцията в тежката категория при юношите, а световният шампион Димитър Илиев не срещна съпротива при мъжете в кат. до 81 кг. В категория до 91 кг при мъжете Мартин Колев стигна до финала, но загуби след съдийско решение. Бронзови медали спечелиха Иван Неделчев (младежи, 60 кг), Александър Миронов (младежи, 75 кг) и Костадин Колев (мъже, тежка категория). ТИМ се върна с две титли и три сребърни медала. Станислав Пенчев стана държавен шампион при младежите до 75 кг.

Финалът в кат. до 71 кг (мъже) бе между двама кикбоксьори на ТИМ - Павел Филимонов и Радостин Иванов. Титлата взе Филимонов. Сребърни медали взеха Николай Йовчев (младежи, 67 кг) и Мариян Алексиев (мъже, 75 кг).

"Вокил" участва с шестима бойци в Бургас и всички взеха отличия - Том Узунов (юноши, 71 кг) и Пламена Цигуларова (жени, 56 кг) са със сребърните медали, Васил Георгиев (юноши, 75 кг), Иван Проданов (младежи, 71 кг), Кенан Кяшив (младежи, 67 кг) и Мариян Василев (мъже, 67 кг) са с бронзови.

"Световното първенство, което проведохме в Бургас ни помогна много да вдигнем нивото и интереса към муай-тай. Логично участваха рекорден брой бойци и стана най-доброто първенство", каза президентът на федерацията по кикбокс и муай-тай Боян Колев.

Следващата изява е от 13 до 15 март, когато всички съдии от ринговите стилове ще се съберат в Скопие на семинар. След това от 20 до 22 март в Стара Загора е държавното първенсто по лоукик, каза за "Местен 24 часа" секретарят на федерацията ни по кикбокс и муай-тай Мария Бомбова.