Федерер се класира за 11-ия си финал в Базел

Петкратният шампион Роджър Федерер (Швейцария) се класира за 11-и път на финала на турнира по тенис в родния си град Базел с награден фонд 1.9 милиона евро.

Поставеният под номер 1 Федерер победи Иво Карлович със 7:6(8), 3:6, 6:3 след 102 минути игра. Карлович наниза 33 аса, но в крайна сметка това се оказа недостатъчно.

33-годишният швейцарец спечели оспорвания първи сет с драматичен тайбрек след 10:8 точки с перфектен минаващ удар на мрежата.

Във втората част Федерер допусна колебание в осмия гейм, хърватинът се възползва и проби, а след това сервира перфектно, за да изравни резултата.

Представителят на домакините обаче реагира бързо и след равен пробив поведе с 4:1, а лед това без проблеми запази аванса си до края.

В спора за титлата той ще срещне поставения под номер 7 Давид Гофен (Белгия), който достигна до финала в дебюта си в турнира, след като надигра 17-годишната сензация Борна Чорич (Хърватия) с 6:4, 3:6, 6:3 след малко повече от два часа игра.

Гофен наниза 10 аса и стигна до успеха след решаващ пробив в четвъртия гейм на третия сет. Участващият с "уайлд кард" Чорич, който на четвъртфиналите елиминира испанската звезда Рафаел Надал, допусна цели 42 непредизвикани грешки, което се оказа фатално за тийнейджъра.

Гофен пък записа 16-и пореден успех след Откритото първенство на САЩ. Девет от победите са на ниво АТП, пет от тях са при титлата на турнира "Чалънджър" в Монс, а две са за купа "Дейвис".