Силно представяне на българските шахматисти на световното в Доха

Българите Иван Чепаринов и Антоанета Стефанова се представиха много силно на световното първенство по ускорен шахмат в Доха, Катар, завършвайки съответно на 13-о и 8-о място.

В мъжкия турнир Чепаринов спечели 9.5 точки от 15 партии и с това завърши пред големи имена като индиеца Вишванатан Ананд и руснака Сергей Карякин. Победител пък стана уракинецът Василий Иванчук, който спечели 11 точки и изпревари руснака Александър Гришчук и норвежеца Магнус Карлсен по допълнителни показатели.

Последните две световни титли по ускорен шахмат бяха спечелени от Карлсен, а през 2012-а година световен шампион стана Карякин. Руснакът победи също така Гари Каспаров през 2001-а.

В турнира при жените, които играха по 12 партии, шампион стана украинката Анна Музичук с 9.5 точки. Второто място остана за рускинята Александра Костенюк с 8.5, а трета завърши грузинката Нана Дзагнидзе с 8. Стефанова спечели седем точки за осмото си място.

Днес и утре, на 29-и и 30-и декември, ще бъде проведен и световният шампионат по блиц.