Мария Матева завърши 14-а на финала в Измир

Рускинята Яна Кудрявцева защити световната си титла в многобоя на шампионата на планетата по художествена гимнастика в Измир (Турция).

Кудрявцева, която миналата година стана най-младата световна шампионка в многобоя, четири дни преди 17-ия си рожден ден завоюва втора титла. Така тя записа пореден рекорд - най-младата двукратна шампионка в историята.

За Кудрявцева това е четвърти златен медал в Измир. Тя спечели отборната титла с Русия, както и първи места на финалите на обръч, топка и бухалки и стана втора на лента. Рускинята получи приз "Лонжин" за най-елегантна гимнастичка на шампионата.

Кудрявцева събра сбор от 75.266 точки, след като получи изключителната оценка от 19.000 точки на обръч, 18.800 точки на топка, 18.916 точки на бухалки и 18.550 точки на лента. Втора се нареди Маргарита Мамун (Русия) със 74.149 точки. Най-високата й оценка беше на лена - 18.783 точки. Тя стана световна шампионка на този уред. Яна Ризатдинова от Украйна завърши трета в многобоя със 72.449 точки. За нея това е четвърто бронзово отличие след тези в отборното и на финалите на топка и бухалки.

В топ 6 са още Йон-Джае Сон (Република Корея) със 70.933 точки, Сънюе Дън (Китай) с 69.766 точки и Марина Дурунда (Азербайджан) с 69.565 точки. Европейската вицешампионка Мелитина Станюта от Беларус направи грешка в съчетанието си с топка и остана седма в крайното класиране на многобоя.

Единствената българка на финала Мария Матева изигра много добре своите съчетания и със сбор от 65.948 точки се нареди на 14-о място от 24 гимнастички. Тя получи на обръч оценка от 16.316 точки, на топка - 16.783 точки, на бухалки - 16.583 точки и на лента - 16.266 точки.

Световното първенство продължава днес с многобоя при ансамблите. България играе в първия поток от 15.00 часа.