Злато и бронз за България от СК по естетическа гимнастика в София

снимка: БТА/XINHUA

Българският национален отбор за жени спечели златните медали в третия кръг на Световната купа по естетическа групова гимнастика, който завърши днес в "Арена Армеец" в София.

Тимът е в състав Кристалина Атанасова, Александра Стефанова, Грета Христова, Кристина Михова, Ралица Герчева, Симона Якимова, Джорджия Попова, Антоанета Вълкова, Вероника Симова с треньори Гинка Георгиева и Преслава Вулова.

Българките бяха бурно аплодирани от зрителите в залата. Те разделиха първото място в квалификациите с Яника Съншайн (Естония), след като получиха еднаква оценка от 18.300 точки.

На финала националките бяха оценени с 18.500 точки и събраха сбор от 36.800 точки. Яника Съншайн остана на второ място с 36.600 точки, а на трето е Експресия (Русия) с 36.450 точки.

Другият български състав - Дрийм тим, зае 8-о място в крайното класиране с 31.300 точки.

Треньорката Гинка Георгиева заяви за БТА, че националките ще участват от 25-и до 27-и април на Световна купа във Финландия, а от 23-и до 25-и май в руската столица Москва е Световното първенство по естетическа гимнастика.

Националният отбор на България за девойки спечели бронзов медал. Българките бяха четвърти в квалификациите със 17.600 точки, но получиха 18.050 във финала и събраха сбор от 35.650 точки.

При девойките победи Виктория (Русия) с 37.050 точки, пред OVO Junior Team (Финландия) с 36.200 точки. Другият българки тим Етър-Елит (Велико Търново) е 8-и с 27.000 точки.

В турнира "Академик къп" при 12-14-годишните победи Виктория джуниърс (Русия) с 35.500 точки. Отборът на Академик е на четвърто място с 32.400 точки, а Етър-Елит - на пета позиция с 31.450 точки.

При 10-12-годишните Академик спечели сребърните медали с 35.050 точки, а на трето място е Теа Денс (Елин Пелин) с 33.800 точки. Шампион е Роксет (Русия) с 35.550 точки.

45 отбора от 15 страни участваха на Световната купа в София.