За пръв път от шест години български колоездачи завършиха на световното първенство

снимка: velobg.org

За пръв път от шест години български колоездачи завършиха на световно първенство по колоездене. За последно българин беше стигал до финал през 2006 година, а от шампионата във Варезе през 2008-а изобщо не сме имали представител сред най-добрите.

Вчера Стефан Христов завърши 95-и от 207 стартирали колоездачи в общия старт в Холандия, а Георги Георгиев остана 109-и. Всъщност България можеше да има и представител в топ 50 на световното първенство, но при масово падане около 50 километра преди финала на тежкото 269-километрово трасе пострада велосипеда на най-добре движещият се български колоездач - Мартин Грашев.

"Задната капла се счупи на две, а предната се изкриви. А докато дойдат сервизните коли и окажат съдействие, вече мина много време. Иначе щяхме да имаме представител в първите 50. Груповото падане попречи и на по-добро представяне от Стефан, Георги и намиращите се в тяхната група колоездачи, чиито велосипеди бяха здрави.

Тъй като при падането цялата група спря на изкачването. Но аз съм доволен за резултатите след едва шест месеца работа. Момчетата караха много хубаво. А в Холандия всички специалисти отчетоха, че това е едно от най-трудните световни първенства досега. С много баири и силна конкуренция", заяви селекционерът на националния отбор Красимир Коев.

Сред неуспелите да завършат тежкия общ старт бяха британците - Брадли Уигинс, Марк Кавендиш и Кристофър Фрум. Двама колоездачи, карали на 62-ата международна колоездачна обиколка на България станаха световни шампиони до 23 години в Холандия. Антон Воробьов от Катюша стана шампион в издивидуалното бягане по часовник, а Алексей Луценко от Астана взе златният медал в общия старт.