Моментите на 2014: Почина легендарният Еузебио

Както всяка друга година досега, 2014 също ни предложи различни по тип емоции от света на спорта.

В някои случаи викахме от щастие, в други пък не успявахме да скрием разочарованието си. Спортът трудно оставя хората равнодушни, а победите и пораженията неизменно вървят ръка за ръка.

Sporta.bg ще ви припомни част от най-паметните моменти от света на спорта за 2014 година, за да ги преживеем отново. А какво ще ни предложи новата 2015 година... това само времето ще покаже.

Португалската и световна футболна икона Еузебио почина на  71-годишна възраст на 5-ти януари 2014-та. Роден през 1942-а година в Мозамбик, тогава португалска  колония под името Португарлска Източна Африка в град Мафалеле,  днес Мапуту.

4055362

Пълното му име е Еузебио да Силва Ферейра. Любопитното е, че Еузебио стартира кариерата си в местния  Спортинг (Лоренсу Маркиш), който е бил сателитен отбор на  Спортинг (Лисабон).

Така през 1961-а година след 77 гола в 42  мача в местното първенство Бенфика преценява, че 19-годишният  нападател има качества за големия футбол и го селектира.

Той става истинска звезда в Бенфика (Лисабон), а за  националния отбор на Португалия има 64 мача, в които вкарва 41  гола. На Световното първенство през 1966-а година в Англия той  става голмайстор като бележи 9 попадения, едно от които във  вратата на България за успеха с 3:0.

Еузебио вкарва втория гол в 38-ата минута, като в 17-ата Иван Вуцов е открил с автогол.  Еузебио е роден на 25-и януари и след 20 дни щеше да навърши 72  години. Година по-рано, през 1965-а година, той става футболист  номер 1 на Европа, а през 1962-а година печели Купата на  Европейските шампиони с Бенфика.

4055615

С лисабонските орли има и три  загубени финала за КЕШ- през 1963, 1965 и през 1968. Общо в  професионалния футбол има 430 мача и 428 гола. Прекратява  кариерата си през 1980-а година след 5 мача за Бъфало Сталионс в Американската лига по футбол в зала.

Еузебио има и един мач срещу българския национален отбор, като срещата му с големите български имена на футбола от 60-те години се случва на Световното първенство в Англия '66, когато Португалия ни побеждава с 3:0 в груповата фаза. Иван Вуцов с атрактивен автогол дава преднина на „селесао“ на стадион „Олд Трафорд“ в 17-ата минута, а Еузебио елиминира интригата с попадението си в 38-ата минута.

В 81-ата Жозе Тореш фиксира крайното 3:0 за Португалия, която е без съмнение един от фаворитите за титлата на Мондиала. Еузебио ще стане голмайстор в последствие с 9-те си попадения на Световното, а националният отбор на „селесао“ ще се окичи с бронзовите медали.

Представяме ви видео с всички докосвания на топката от страна на Еузебио в мача срещу България, а под него – кадри с всички важни моменти от злополучния за „лъвовете“ мач.