И Барселона, и Ювентус на финал в Шампионска лига за 8 път

Ювентус и Барселона се изправят един срещу друг във финала на Шампионска лига днес от 21:45 часа на Олимпийския стадион в Берлин. И за двата отбора това е осмо появяване в мача за най-ценната титла, но каталунците преследват четвърти триумф в последните десет години и общо пети в историята си, докато „Старата госпожа“ има „само“ две отличия.

За първи път Барселона е на финал през 1961 година, когато отстъпва драматично на Бенфика с 2:3. Второто участие на каталунците също е в периода, когато турнирът се е наричал Купата на европейските шампиони – през 1986-та те губят след изпълнение на дузпи (0:2) от Стяуа (Букурещ) след 0:0 за 120 минути.

През 1992 година Христо Стоичков чуква топката за изпълнение на непряк свободен удар на Роналд Куман, който праща кълбото в мрежата и носи победата с 1:0 след продължения срещу Сампдория – първи триумф на 'блаугранас'.

През 1994 година фантастичният отбор на Барса е попилян на финала от внушителния Милан – 0:4. Цели 12 години изминават преди каталунците отново да се борят за отличието – този път съперникът е Арсенал, надвит с 2:1 след продължения.

Под ръководството на Хосеп Гуардиола Барселона два пъти печели трофея, и то все във финали срещу Манчестър Юнайтед – 2:0 през 2009 и 3:1 през 2011 година.

Ювентус е по-неуспешен в участията си на финали, губейки пет от тях. Първото поражение е с 0:1 от великия отбор на Аякс през 1973 година, а десет по-късно „Старата госпожа“ отстъпва със същия резултат на Хамбургер.

През 1985 година с гол на Мишел Платини Ливърпул е победен с 1:0 на печално известния стадион „Хейзел“, когато трагедия по трибуните оставя тъмно петно върху историята и на двата тима, и на самия турнир.

През 1996 година след изпълнение на дузпи с 4:2 е победен Аякс, а на следващата година „Старата госпожа“ има шанса да дублира триумфа си, но е сразен с 1:3 от Борусия (Дортмунд).

През 1998-ма Реал Мадрид побеждава Ювентус с 1:0, а последната поява на финал за Юве също е неуспешна – загуба с 2:3 след дузпи при 0:0 за 120 минути от Милан в изцяло италиански финал през 2003 година.