ЦСКА повали Ботев и вече гледа към Европа

Отборът на ЦСКА победи с 2:0 гостуващия Ботев (Пловдив) и изпревари Литекс на второто място в българската "А" група. Двубоят бе и с ключово значение в битката за участие в европейските турнири през следващия сезон.

Дербито от 32-ия кръг обаче не предложи хубав футбол, а двубоят бе решен от попаденията на Омар Косоко и Иван Стоянов.

Като цяло добрите шансове пред двамата вратари липсваха, а двата тима не оправдаха очакванията за добър мач помежду си. Може обаче да се отбележи, че домакините извадиха късмет в добавеното време на срещата, когато резултатът все още бе 1:0. Първо Юнес Хамза нацели напречната греда зад Райс Мболи, а секунди по-късно Феребори Доре не успя да нацели топката пред полупразна врата.

Така ЦСКА събра актив от 61 точки на сметката си, колкото има и Литекс. "Червените" обаче окупират второто място заради по-добрите си преки показатели спрямо ловчанлии. Лидер с 69 точки е шампионът Лудогорец.

Ботев от своя страна остава четвърти с 54 точки, вече сериозно изоставайки от Топ 3 и зона "Лига Европа" на българския шампионат.

Ветеранът Мартин Петров започна като титуляр за ЦСКА, докато в предни позиции за "червените" блестяха още имената на Емил Гъргоров, Омар Косоко и Иван Стоянов. Ивайло Чочев и Стивън Сънди действаха като вътрешни халфове, а Жереми Фо-Поре, Пламен Крачунов, Джаксън Менди и Апостол Попов започнаха пред Райс Мболи в защита.

Вандер Виейра, Юнес Хамза и Феребори Доре започнаха в предни позиции за Ботев, докато Абел Анисе, Томаш Иршак и Александру Куртеан уплътниха средната линия на Станимир Стоилов. Филип Филипов, Сърджан Лукин, Александру Бенга и капитанът Йордан Христов оперираха в отбрана, а на вратата очаквано застана Адам Стаховяк.

4079058

Домакините започнаха срещата по-активно, поглеждайки често към пазената от Адам Стаховяк врата. Още в 6' Омар Косоко опита да слаомира през отбраната на "канарите", но таранът бе спрян навреме. Малко след това гостите опитаха изненадващ изстрел от статично положение, но Стивън Сънди отрази опасността.

4079055

Омар Косоко продължи да бъде сред най-активните футболисти на терена, като чернокожият нападател често притесняваше отбраната на "жълто-черните". В 21' отново той блесна с добър пробив, но Абел Анисе изби в корнер с решаващ шпагат. Малко след това Джаксън Менди стреля с глава, но твърде слабо, за да затрудни Стаховяк. В 33' Мартин Петров пусна добър пас към Иван Стоянов, но нападателят бе изпреварен от Филип Филипов.

4079053

Десет минути преди почивката Ботев също погледна към вратата на "армейците". Александру Куртеан опита да изненада Мболи с изстрел от средна дистанция, но алжирецът сигурно улови в обятията си.

4079056

Резултатът на "Българска армия" бе открит още в началото на второто полувреме, когато Омар Косоко ознаменува активната си игра с попадение. В 50' Мартин Петров центрира по фантастичен начин в наказателното поле на Ботев, а Омар Косоко почти от упор реализира с глава за 1:0.

4079068

Въпреки, че вече бе догонващ в резултата, Ботев така и не успяваше да притесни отбраната на ЦСКА в минутите до края. "Жълто-черните" трудно създаваха възможности пред вратата на Райс Мболи, като не помогнаха и направените от Станимир Стоилов промени в стартовия състав.

ЦСКА също не предложи високо темпо до края на срещата, а двубоят постепенно се доиграваше. Това обаче можеше да се промени в добавеното време, когато единствено малшансът лиши "канарите" от поне точка. Първо Юнес Хамза нацели горната греда с бомбен изстрел, а малко след това сантиметри разделиха Феребори Доре, който не успя да отиграе с глава пред празната врата на ЦСКА.

Гостите бяха наказани минута-две по-късно, когато "армейците" оформиха и крайното 2:0 в своя полза. Гуидо Ди Вани хитро пропусна подаване на Иван Маркович към Иван Стоянов, а последният с хладнокръвен изстрел матира Стаховяк, подпечатвайки успеха на ЦСКА.