Съндърланд шокира Челси и тласна Ливърпул към титлата

Едва броени дни след като измъкна точка при визитата си на Манчестър Сити на "Етихад Стейдиъм", отборът на Съндърланд поднесе втора поредна сензация във Висшата лига, печелейки с 2:1 днешното си гостуване на Челси в среща от 35-ия кръг на шампионата.

Така "черните котки" отново направиха истински подарък на лидера във временното класиране Ливърпул, който при евентуален успех в Норич ще се откъсне на 5 точки пред Челси, само три кръга преди края на първенството.

В момента Ливърпул разполага с актив от 77 точки и мач по-малко, докато Челси остава втори със 75. Манчестър Сити е трети със 71, но с мач по-малко от мърсисайдци и с два по-малко от Челси. Съндърланд пък съживи шансовете си за оцеляване, макар и оставайки последен с 29 точки до момента. "Черните котки" изостават на три точки зад Норич и спасителното 17-о място.

Самуел Ето'о откри за "сините" през първата част, но Конър Уикъм възстанови равенството само шест минути по-късно. Развръзката настъпи десетина минути по-късно, когато спорна дузпа бе превърната в гол от Фабио Борини.

Жозе Моуриньо не можеше да разчита на изпитващия проблеми Петър Чех, чието място на терена бе заето от ветерана Марк Шварцер. Самуел Ето'о отново бе предпочетен пред Фернандо Торес, а Мохамед Салах, Вилиан и Оскар стартираха в близост до камерунеца. Неманя Матич и Рамиреш оформиха двойка вътрешни халфове.

Конър Уикъм оглави атаката на "черните котки", а Адам Джонсън и Фабио Борини действаха на двата фланга. Себастиан Ларсон, Лий Кетърмол и Джак Колбак започнаха в наситената халфова линия на Густаво Пойет.

4080958

Началото на двубоя с нищо не предвещаваше подобен завършек, след като още в 12' Челси откри резултата на "Стамфорд Бридж". Самуел Ето'о бе оставен непокрит при едно изпълнение на корнер, като камерунецът хитро засече топката от близка дистанция, бележейки за 1:0.

Радостта на лондончани обаче трая кратко, тъй като само шест минути по-късно Съндърланд възстанови равенството. Гостите изпълниха заучено изпълнение на корнер, а Маркос Алонсо бе оставен да стреля непокрит от дъгата на наказателното поле. Марк Шварцер не се намеси по най-убедителния начин, позволявайки на Конър Уикъм да осъществи добавка от лесна позиция - 1:1.

4080957

През втората част Жозе Моуриньо потърси победата и включи в игра Демба Ба, Андре Шюрле и Фернандо Торес, но и смените не помогнаха на португалеца в днешния ден.

В 65' Челси получи отличен шанс за второ попадение, след като чудесно двойно подаване между Вилиан и Демба Ба "отключи" отбраната на Съндърланд. Сенегалският таран обаче не успя да намери топката, стреляйки твърде разочароващо в аут.

4080960

Постепенно се стигна до 81', когато настъпи и най-спорният момент от началото на срещата. Джоузи Алтидор се свлече на земята след шпагат на Аспиликуета, а реферът Майк Дийн посочи бялата точка. Повторенията обаче оставиха съмнения, дали испанецът наистина е извършил нарушение. Зад топката застана бившият футболист на Челси Фабио Борини, който хладнокръвно прати Марк Шварцер в другия ъгъл за крайното 1:2.

Две минути по-късно Вито Маноне трябваше да спасява своята врата, отразявайки в корнер мощен изстрел на Шюрле. В добавеното време отново италианецът бе на висота, този път спасявайки удар с глава на капитана на домакините Джон Тери.