САЩ удари тежко Сърбия и е новият стар Световен шампион по баскетбол

Националният отбор на Сърбия не успя да надскочи себе си срещу САЩ, след като суперфаворитът на Световното първенство по баскетбол в Испания изигра феноменален двубой и буквално разби „плавите” със 129:92 във финала на шампионата, игран в столицата Мадрид.

Само в първите 3 минути интригата в двубоя се задържа, след като Теодосич дирижираше отлично нападението и Сърбия поведе със 7:15, но последва вдъхновена от Кайри Ървинг серия от 15:0 и край на първата четвърт при резултат 35:21.

През втората част мачът беше решен, след като САЩ поведе на няколко пъти с над 30 точки, а през второто полувреме звездите от НБА оставиха феноменалната си защита на страна, но се развихриха в нападение, отбелязвайки общо 129 точки в мача.

4113527

Възпитаниците на Майк Кжижевски успяха да се справят въпреки слабата игра на Антъни Дейвис, който натрупа 3 лични нарушения още в първата част, но ДеМаркъс Къзънс го замени по прекрасен начин, разби сърбите в борбата под кошовете и игра отлично в защита срещу Радулица и Кръстич.

Стрелбата отдалеч реши срещата, като само през първото полувреме САЩ реализира цели 11 тройки, а Кайри Ървинг завърши срещата без пропуск (6/6). Именно гардът на Кливланд беше №1 в мача с 26 точки, а 23 добави Джеймс Хардън. Всички играчи на Кжижевски успяха да отбележат точки, като единствено Роуз не се разписа, но той даде 6 асистенции.

4113533

Лидерът на Сърбия Милош Теодосич вкара 10 точки и добави 7 асистенции, а най-резултатен за сребърните медалисти беше Биелица с 18 точки. С кошовете си в края Калинич добави също 18.

САЩ изравни рекорда по титли на Югославия, а освен това се превърна в третия отбор, защитил световната си титла. Както е известно, американците спечелиха през 2010 година, когато в отбора блестяха Лав, Уестбруук и Кевин Дюрант.

4113549

Стартови 5-ци:

САЩ: Ървинг, Къри, Хардън, Фарийд, Дейвис

Сърбия: Теодосич, Маркович, Биелица, Калинич, Радулица

4113528

Първа част

Срещата почна с кош на Фарийд, но последваха по две точки за Радулица и Теодосич - 2:4 в първите 2 минути. Последва кош и фаул, реализирани от Хардън, но тогава "плавите изригнаха с 8 безответни точки за 5:12, а в рамките на само 2 минути САЩ извърши и 5-те си нарушения - проблем за селекцията на Майк Кжижевски. Теодосич обаче също натрупа два фаула, а САЩ успя да намали до 10:15. Теодосич обаче остана на терена. Късънс с ключов чадър и 2 точки пък успя да изравни за 15:15.

В следващите минути Кайри Ървинг се разигра, като вкара 7 поредни точки, а САЩ в рамките на по-малко от 3 минути направиха серия от 15:0 - 22:15 и таймаут за Сърбия. Това обаче не помогна, а Ървинг, подпомаган от резервата Томпсън, нямаха спирка в атака. САЩ затегна и играта си в защита и сърбите се задоволяваха със стрелби отдалеч, които не помагаха - 32:19. С тройка на Ървинг и добавка със сирената на Сърбия беше сложен край на първата част - 35:21.

4113529

Втора част

Къзънс продължи да тероризира съперника под коша, докато силната игра на Ървинг позволи на Фарийд и Томпсън да се разиграят и разликата стана 18 точки. Сърбите свалиха леко темпото в двубоя, което уби устрема на американците, а Дейвис и Фарийд седнаха на пейката заради натрупани по 3 лични нарушения - 45:29. Въпреки това в тези минути Руди Гей се разигра, като вкара 4 важни точки и издейства второ лично нарушение на Радулица - 50:29.

Ървинг и Хардън продължиха с по една тройка, като американците стреляха 58% - 56:33. Разликата набъбна и до 30 точки, след като и Къри успя да вкара първата си тройка, а 2 минути преди края Хардън вкара за 65:35. Клинич стреля тройка със сирената и сърбите намалиха до 67:41.

4113530

Трета част

Второто полувреме почна по идентичен на началото начин, като Сърбия почна по-активно и съкрати пасива си при 69:45. Радулица направи неспортсменски фаул срещу Къзънс, което позволи на САЩ да вкара 4 безответни точки и да си върне комфортния аванс - 74:45.

Американците намалиха интензивността в своята защита, но Хардън и Ървинг продължиха да се надпреварват кой ще вкара повече точки, а с две поредни тройки на гарда на Кливланд разликата отново набъбна до над 30 точки, а той записа 6-а точна стрелба отдалеч от 6 опита (общо 13 тройки за Щатите) - 91:59.

На терена се появиха ДеМар ДеРоузън и Клей Топсън, като гардът на Торонто набързо вкара 7 точки, а разликата набъбна до 37, а след две точки на Дейвис 39. Последните 10 минути дойдоха при резултат 105:67.

4113537

Четвърта част

Дерик Роуз получи диригентската пауза в заключителната част, като показа няколко отлични движения в нападение, а Клей Томпсън реализира 6 точки в началото - 112:73. Разликата за пръв път удари 40 точки след тройка на ДеРоузън - 115:75.

Сърбите все пак успяха да свалят разликата до 32, след като американците съвсем спряха да играят в защита, като последната част приличаше по-скоро на конкурс по вкарване. Победител се оказа Сърбия, която спечели с 25:24, но крайният победител и шампион се оказа САЩ - 129:92 за съзвездието от НБА.