40 години бяха нужни на Голдън Стейт Уориърс за нова титла

Голдън Стейт Уориърс е новият шампион в Националната Баскетболна Асоциация, като това е първа титла за "воините" от 40 години насам. На финала те се справиха със съпротивата на Кливлънд Кавалиърс, като спечелиха сериите с 4:2 победи, а в последния двубой, игран снощи, се наложиха като гост след 105:97 (28:15; 17:28; 28:18; 32:36).

Това е четвърта титла за Голдън Стейт след успехите през 1946/47, 1955/56 и 1974/75 година.

Най-полезни за новите шампиони бяха Стеф Къри и Андре Игуидала, които отбелязаха по 25 точки, а Дреймънд Грийн впечатли със своя "трипъл-дабъл" - 16 точки, 11 борби и 10 асистенции. Фестъс Езели и Шон Ливингстън допринесоха с по 10 точки за победата.

Звездата на Кливлънд Леброн Джеймс отново бе над всички, но дори неговите 32 точки, 18 борби и 9 завършващи подавания, не успяха да спрат офанзивата на противника.

4143493

"Воините" започнаха по-добре срещата и успяха да дръпнат с 28:15 след първата четвърт, но "кавалерите" отговориха подобаващо и след втората четвърт вече изоставаха само на две точки - 43:45.

Силната игра на домакините продължи и те дори стигнаха до пълен обрат, но Къри и компания взеха мача в свой ръце, успяха да си осигурят двуцифрена преднина при 73:61. Въпреки опита за обрат, "кавалерите" успяха да се доберат само до 105:97 преди сирената.