Брендън Паркър: Има страхотна връзка между снукъра и България

галерия:

снимка: SPORTA.BG

Навярно всички фенове на снукъра си спомнят кой е Брендън Паркър - човекът, който доведе световния снукър елит в България. Той беше у нас през лятото на 2012 година и заедно с другия главен виновник - Олег Велинов, подписаха договор за PTC турнир от нас.


Именно Паркър е човекът зад разрастването на европейските серии, като от няколко години той е ръководител на този проект на световната снукър федерация.


Англичанинът беше в България и по време на първия PTC VICTORIA BULGARIA, но сега от самото начало на подготовката за турнира е в зала "Универсиада", за да се увери лично, че всичко ще е перфектно за старта на дългоочакваната надпревара.


Брендън Паркър отдели няколко минути от времето си за читателите на Sporta.bg, които от първа ръка могат да разберат каква е мисията на PTC турнирите, защо надпреварата е в зала "Универсиада" и къде се намира България на снукър картата.

 

Снукърът обича ли България?

 

Мисля, че правилният въпрос е обратният. България обича ли снукъра? Засега знаците са много добри. Подкрепата на българската публика и страстта за играта бяха великолепни миналата година.

 

В момента може да се каже, че има страхотна връзка между снукъра и България.

 

Какво мислите за арената - миналата година бяхме в хотела, сега сме в зала?

 

Започнахме в хотела миналата година, но интересът беше толкова голям, че продадохме повече билети, отколкото можеха да поберат залите. Имаше желаещи, които не можеха да влязат, защото местата бяха свършили.

 

Нормално е събитието в България да се премести в по-голямо помещение. Това е доста стара зала, но е прекрасна в същото време. Има великолепна акустика, много пространство, хубава ВИП зона. Първото впечатление е отлично, това е перфектната зала за нас.

 

Какво бихте казали за цялото събитие?

 

Събитието расте. Имаше повече желаещи за „Принцес" хотел миналата година, отколкото можехме да приемем. Разбирам, че засега билетите се продават много добре. Българите обичат да си купуват билети в последния момент, това е нормално за тях.

 

Всъщност, от страните, които посещаваме, само Германия, освен Великобритания, продава билетите си предварително. На другите места хората купуват на място при идването си в последната минута.

 

Добре е, че все пак предвиждаме подобно действие от страна на феновете, защото иначе можеш да дойдеш в неделя и да не можеш да влезеш. Ще продаваме и в неделя.

 

Какво бихте казали за спонсорите в България? Трудно ли се намират, доволен ли сте от тях?

 

Мисля, че като цяло по света е трудно да намираш спонсори, защото в момента има икономическа криза. Следователно всички спортове се опитват да получат подкрепа от големите компании.

 

В България имаме невероятна подкрепа от спортното министерство и правителството. Подкрепиха ни миналата година, а сега увеличиха финансирането. Също така работим с Виктория, за да положим основата, комерсиалната основа, над която да градим.

 

Това събитие струва много пари на Световната федерация. Трябва да осигурим 125 000 евро награден фонд. Имаме много разходи, докато построим масите, докато ги пренесем, както и всички хора, които пътуват от турнир до турнир.

 

Както казах, и Виктория, и министерството на спорта ни помогнаха изключително много да направим добър старт и да имаме добра основа.


Бъдещето светло ли е за снукъра в България?

 

Имам усещането, че бъдещето е много светло, но ще трябва да ви отговоря на този въпрос в понеделник, когато знаем колко хора са дошли и как е преминало.

 

Ще ви попитаме тогава.

 

Добре (смее се).

 

Можете ли да кажете, че всички турнири от сериите РТС са еднакви по размер. Или може би някое е по-голямо?

 

По отношение на структурата си са идентични - играе се 4 от 7 фрейма, участват по 128 играчи, играе се на 10-12 маси, съоръженията са горе-долу еднакви по размер, някои са с по-различна форма.

 

Но в предварителния разговор посочихме, че истинската причина да има РТС-та е да създадем европейски серии, които да дадат шанс на хората, които обикновено гледат снукър по Евроспорт, да го гледат на живо. Огромен брой хора се възползват от този шанс.

 

Добре сме се разпространили в държавите в Европа, но истинската идея на Световната федерация е да ги направи ранкинг турнири един ден. Да бъдат по-големи събития с по-голям награден фонд. Например, Германският мастърс се разви до ранкинг турнир през годините.

 

Тогава ще се преместите в други държави, за да организирате РТС-та.

 

Правилно. Ще се местим в други държави, които имат интерес да домакинстват. Следващата седмица отивам в Русия, веднага след като приключи събитието тук. Там много искат да приемат турнир от сериите.

 

Така че малко по малко посяваме семената, за да порасне голямото дърво. В момента дървото расте все повече и повече, като искаме то да стане много голямо. Това са големите ранкинг турнири.

 

Ако сте истински снукър фен и желаете да получавате компетентна информация за света на любимата игра, харесайте страницата във Фейсбук Snooker PTC Bulgaria!

 

Само в нашия специализиран сайт Snooker.Sporta.bg можете да се запознаете с българските майстори на щеката и да получите актуални новини за предстоящия турнир от сериите РТС в София.

 

Иво Вецев и Даниел Любомиров, sporta.bg