България изпадна от 1-ва лига на Европейското първенство (обзор)

България завърши на 11-то място в крайното класиране на Европейското отборно първенство по лека атлетика, 1-ва лига, което се проведе на стадион „Мортън" в Дъблин.

По правилник първите 3 отбора от 12-те участници получава промоция за висшата лига, а последните 2 в таблицата изпадат в по-долната втора дивизия.

След победата на Митко Ценов на 3000 метра стийпълчейз и второто място на Златозар Атанасов в тройния скок оставаха само 2 дисциплини, а България имаше 6 точки аванс пред Естония на спасителното 10-то място.

За съжаление обаче хвърлянетона копие и щафетата 4 по 400 метра мъже не се оказаха никак успешни за родните национали и те бяха категорично надиграни от представителите на балтийската държава.

Така България завършва на 11-то място в класирането с 208 точки, а Естония се спасява с 211. Последен в подреждането е отборът на Швейцария, а шампион с 351.5 пункта стана Чехия. Швеция и Холандия също печелят промоция за по-горната дивизия.

Кольо Нешев завърши едва на 10-то място в хърлянето на копие с резултат 62.98 метра при единствения си успешен първи опит. Така той донесе само 3 точки за националния отбор, а по-лошото бе, че естонецът Ристо Матас се нареди трети със 76.49 метра и спечели 10 пункта за родината си.

Мъжката ни щафета на 4 по 400 метра пък приключи на последното 6-то място, а квартетът на Естония финишира 5-ти и спечели 4 точки срещу 2 за нас.

България спечели 4 победи на отборното Европейско първенство в Дъблин, като вчера Ивет Лалова спечели спринта на 100 метра гладко бягане, а Габриела Петрова стана първа на троен скок.

Днес Радослава Мавродиева спечели надпреварата в сектора за тласкане на гюлле, а по-късно националният рекордьор при младежите до 23 години Митко Ценов отвя конкуренцията на 3000 метра стийпълчейз.

Резултати на българските състезатели на Европейското отборно първенство по лека атлетика в първа лига на 22 и 23 юни в Дъблин (Ирландия):

100 метра, мъже: 2. Денис Димитров - 10.76 секунди

3000 метра жени: 10. Милица Мирчева - 9:43.96 минути (личен рекорд)

400 метра с препятствия, жени: 9. Ива Димитрова - 1:01.81 минута

троен скок, жени: 1. Габриела Петрова - 13.55 метра

1500 метра, мъже: 8. Иван Попов - 3:50.63 минути

400 метра жени: 11. Николина Николова - 56.16 секунди

копие, жени: 10. Христина Георгиева - 45.02 метра

5000 метра, мъже: 11. Йоло Николов - 15:01.82 минути

4 по 100 метра, жени: 10. България (Карин Околие, Габриела Лалева, Мария Данкова, Ивет Лалова) - 48.01 секунди

4 по 100 метра, мъже: 11. България (Боян Петров, Огнян Огнянов, Петър Кременски, Денис Димитров) - 41.10 секунди

диск, мъже: 11. Росен Карамфилов - 54.12 метра

овчарски скок, мъже: Спас Бухалов - без резултат - отказване заради контузия след два неуспешни опита на 5.00 метра

3000 метра стипълчейз, мъже: 1. Митко Ценов - 8:45.16 минути

4 по 400 метра, жени: 9. България (Мария Данкова, Теодора Коларова, Ива Димова, Габриела Лалева) - 3:44.36 минути

4 по 400 метра, жени: 11. България (Георги Ганчев, Радослав Стефанов, Петър Кременски, Юри Божерянов) - 3:18.99 минути