2-метров поляк пречупи Григор Димитров в Синсинати

Най-младият тенисист в настоящия топ 10 при мъжете Григор Димитров приключи участието си още на старта на Мастърса в Синсинати, след като допусна драматична трисетова загуба с 4-6 6-3 3-6 от 203-сантиметровия поляк Йежи Янович.

Така полякът се класира за осминафиналите, записвайки първа победа над българския си връстник в единствената им до момента среща на ниво ATP.

23-годишният хасковлия изигра един от най-слабите си мачове през тази година, като първият сервис изобщо не влизаше, а грешките му бяха просто прекалено много, за да се надява на успех срещу почти безгрешния в този мач Янович.

Освен загубата, другата лоша новина за Григор Димитров е, че той не успя да защити 90-те точки от достигането си до осминафиналите в Синсинати през миналия сезон.

Това обаче няма да повлияе върху класирането му ATP ранглистата и той ще се радва на по-благоприятен жребий на предстоящия US Open. Единствената възможност първата ракета на България да не е поставен под номер 8 в Ню Йорк е Анди Мъри да играе финал в Синсинати. Последният за годината турнир от Големия шлем започва на 25 август и е следващата спирка в програмата на Григор Димитров.

Първият сет премина с предимство на сервиращите, като двамата тенисисти печелеха уверено подаванията си до осмия гейм, когато се стигна до първата възможност за пробив в мача. Тя бе постигната от Янович и то по категоричен начин, който спечели подаването на българина на нула, за да поведе с 5-4 и да сервира за сета. В този решителен момент ръката на поляка не трепна и той затвърди пробива си, затваряйки първата част с 6-4.

4107310

Григор Димитров изпитваше затруднения с първия си сервис, но значително подобри показателите си във втората част и това доведе до първия му пробив в мача. Това се случи още в началото, при резултат 2-1, когато Димитров не само, че проби Янович, но след това взе и следващото подаване на съперника си, увеличавайки серията си на четири поредни гейма, за да дръпне с 5-1.

Точно тогава обаче Гришо наруши концентрацията си и допусна полякът да го пробие за втори път в мача и отново на нула. Янович на свой ред отговори с гейм на нула за 5-3, но след това Григор Димитров не допусна ново отпускане и този път даде само точка на съперника си, изравнявайки резултата в сетовете.

4107309

Третата решителна част започна по възможно най-лошия сценарий за Гришо. Той бе пробит от Янович за трети път в мача, след като полякът спаси два геймбола и го обърна от 40:15, показвайки убийствена ефективност от 3/3 при печеленето още на първата си възможност за пробив. Полякът поведе с 3-0, печелейки подаването си, а Григор спря серията му по категоричен начин - с гейм на нула за 3-1.

Сетът продължи с размяна на сервис геймове, за да се стигне до 5-2 за Янович и сервис на Григор за оставане в мача. Последва инфарктен гейм за Григор Димитров. Полякът поведе с 40:0, но Григор обаче успя да отрази и трите мачбола, а след това да спечели подаването си след нови две точки, за да остане в двубоя.

Янович обаче затвърди превъзходството си в този мач с гейм на нула за 6-3 и се класира за осминафиналите, елиминирайки Григор още на старта на турнира.

4107338

Развитието на мача гейм по гейм:

Първи сет:

1-0 Първият сервис на Гришо тръгва добре, като той наниза два аса и взе спокойно подаването си, давайки две точки на Янович.

1-1 Полякът също влиза уверено в мача, печелейки първото си подаване на 15.

2-1 Димитров поведе с 40:0, след това допусна двойна грешка, а после заби и едно воле в мрежата за 40:30. Тогава Янович се опита да направи уинър с изненадваща къса топка, но Григор я стигна матира съперника си с елегантно отиграване за 2-1.

2-2 Гейм на нула за полския гигант, като този път късата топка за последната точка му се получи, а силният сервис му помогна за останалото.

3-2 Гришо също е категоричен, давайки само една точка на съперника си.

3-3 Нов бърз гейм за 23-годишния поляк, който печели взима подаването си на 15.

4-3 Българинът също е категоричен - гейм на 15 и четвърти ас, като до момента никой от двамата тенисисти не е стигал то точка за пробив.

4-4 Григор на два пъти поведе, но след това Янович стигна до пълен обрат за 40:30, при което затвори гейма с неспасяемо воле за ново равенство в резултата.

4-5 Пробия! Първи пробив в мача, който отива на сметката на полския гигант. Димитров започна с двойна грешка, след което Янович поведе с 40:0, осигурявайки си три възможности за пробив и реализира още първата от тях, за да пробие българина в най-неподходящия момент, като сега полякът ще сервира за спечелването на първия сет.

4-6 Йежи Янович не трепна и затвърди прибива с гейм на 30, за да затвори частта с 6-4, приближавайки се само на един сет от крайната победа.

Втори сет:

1-0 Гришо открива втората част с гейм на 15.

1-1 23-годишният хасковлия поведе с 30:15 след двойна грешка на поляка, но после Янович взе следващите три точки, а с това и сервис гейма си.

2-1 Гришо започна добре, но след това се стигна до 30:30. В крайна сметка българинът спечели следващите две точки и отново поведе.

3-1 Пробив! Този път бе ред на Григор Димитров да пробие съперника си, който го улесни с две двойни грешки. Янович започна с такава, а след това и непредизвикана. Българинът поведе с 40:0 и проби съперника си още при първа възможност, след като полякът сам се матира с втората си двойна грешка.

4-1 Григор затвърждава пробива си с гейм на 15.

5-1 Пробив! Хасковлията поведе с 30:0, а след това и с 40:15 след топка в аут на Янович, стигайки до два брейкбола. Димитров бе безмилостен и реализира още първия, за да сервира за 6-1 във втория сет.

5-2 Пробив! Първи в сета и втори в мача пробив за Йежи Янович. Полският гигант най-сетне успя да спре серията от четири поредни гейма на Гришо и то с пробив. Той отново поведе с 40:0 и бе точен още при първия си шанс, връщайки един от пробивите на Гришо.

5-3 Полякът отново е категоричен с нов гейм на нула, този път при негов сервис.

6-3 Този път ръката на Григор не трепна и той взе подаването си, давайки само една точка на Янович, за да изравни резултата в сетовете, вкарвайки мача в трета решителна част.

Трети сет:

0-1 Полякът даде само една точка на Димитров, като тя дойде от негова двойна грешка.

0-2 Пробив! Първата ни ракета поведе с 40:15, но след това допусна полякът да вземе следващите три точки, последната след двойна грешка на Гришо за първа възможност за пробив в сета. Янович продължи да показва безмилостна успеваемост и за трети път успя да се възползва още от първата си възможност, за да дръпне в началото на третата част с 2-0.

0-3 Полският гигант затвърждава пробива с нов силен сервис гейм.

1-3 Григор спира серията на Янович с гейм на нула.

1-4 Янович отново няма проблеми със спечелването на подаването си, давайки две точки на Гришо.

2-4 23-годишният хасковлия също печели сервис гейма си на 30 и остава в мача.

2-5 Йежи Янович се приближава само на гейм от спечелването на срещата, след като взе подаването си на 30, принуждавайки Гришо да сервира за оставане в мача.

3-5 Инфарктен гейм за Григор Димитров! Янович поведе с 40:0, но Григор Димитров обаче успя да отрази и трите мачбола на поляка, а след това да спечели подаването си след нови две точки, за да остане в двубоя.

3-6 Янович затвърждава превъзходството си днес с гейм на нула и се класира за осминафиналите, елиминирайки Григор още на старта на турнира.