10 от Байерн не позволиха на Шалке да превземе "Алианц Арена" (ВИДЕО)

Шампионът и лидер в германската Бундеслига Байерн (Мюнхен) не можа да запише победа и във втория си официален мач за 2015-та година, след като завърши 1:1 като домакин пред 75 000 зрители на стадион „Алианц Арина“ срещу Шалке.

Баварците играха с човек по-малко от 17-ата минута заради директното изгонване на Джером Боатенг, но поради липсата на агресия от страна на опонентите не се затрудниха в удържането на равния резултат. Все пак, след серия от седем поредни поражения срещу Байерн Шалке записа второ поредно реми 1:1, но изпусна възможността да се възползва от численото си предимство и да нанесе ново поражение на шампиона.

Резултатът бе открит в 67-ата минута от Ариен Робен, който с глава засече центриране от корнер на Шаби Алонсо и по красив начин преодоля третия вратар на Шалке Тимон Веленройтер – 1:0.

Попадението бе 11-то на сметката на холандската звезда на Байерн в Бундеслигата, а само секунди по-рано съдиите отмениха противоречиво автогол на Ацуто Учида. Резервата Роберт Левандовски нахлу по лявото крило и пробва да центрира остро, но топката се отби от защитник и се върна в обсега на полския стрелец, който моментално я изпрати отново в конфликтната зона, където от крака на японеца тя рикошира коварно и залъга стража на Шалке. Реферите прецениха, че преди втория опит на Левандовски за центриране кълбото е минало зад аутлинията, въпреки че повторенията не убедиха в правотата им.

След като Шалке по никакъв начин не се възползва от численото си предимство и допусна елементарен гол, в 72-ата минута отново след центриране от корнер, този път в наказателното поле на Мануел Нойер, резултатът бе изравнен. Сидни Сам сервира кълбото в пеналтерията и Бенедикт Хьоведес с глава реализира изравнителното попадение – 1:1 и втори гол за защитника, който преди това се бе разписал също срещу Байерн на стадиона в Гелзенкирхен.

Байерн остава лидер с 46 точки в актива си след 19 кръга и запазва аванса от 8 пред Волфсбург, който по същото време стигна само до 1:1 като гост на Айнтрахт (Франкфурт). Шалке остава 4-ти с 31 пункта и вече изостава с 2 от третия Борусия (Мюнхенгладбах), който в друг мач от сряда вечер спечели с 1:0 като домакин на Фрайбург.

Старши-треньорът на Байерн Хосеп Гуардиола не можеше да разчита на ключови фигури като трайно контузените Тиаго Алкантара и Хави Мартинес, както и все още невъзстановените Филип Лам, Рафиня и Франк Рибери.

Ситуацията в Шалке бе идентична – тимът пристигна в Мюнхен без лекуващите се Юлиан Дракслер, Сеад Колашинац, Чинеду Обаси и титулярния вратар Ралф Ферман, както и без наказания голмайстор Клаас-Ян Хунтелаар.

При липсата на Рафиня и Лам, Гуардиола заложи на схема 4-1-4-1 (бързо променена на 3-4-3), като заложи на Давид Алаба, Джером Боатенг и Мехди Бенатиа в защитната линия пред вратаря Мануел Нойер. Хуан Бернат и дебютиращият сред титулярите този сезон Мичел Вайзер започнаха на двата фланга между вътрешните полузащитници Бастиан Швайнщайгер и Шаби Алонсо. Марио Гьотце, Томас Мюлер и Ариен Робен пък постоянно сменяха позициите си на върха на атаката.

В отсъствието поради наказание за шест мача на основния си реализатор Хунтелаар наставникът на Шалке Роберто ди Матео избра постройка с наситена халфова линия – 3-5-2, като на върха на атаката си постави Сидни Сам и Ерик-Максим Чупо-Мотинг, подпомагани активно от Кевин-Принс Боатенг.

Ацуто Учида и Кристиан Фухс получиха свободни роли на двата фланга, а в по-централната част на терена оперираха Максимилиан Майер и Роман Нойщедер. Триото в защита пред резервния вратар Фабиан Гифер (заменен през първото полувреме от Веленройтер) бе изградено от Жоел Матип, Бенедикт Хьоведес и новото попълнение Матия Настасич.

Още в 17-ата минута започнаха сериозните проблеми за Байерн, след като Боатенг извърши нарушение в собственото наказателно поле и не само провокира съдията да му покаже директен червен картон, но и осигури изпълнение на дузпа за Шалке.

Чупо-Мотинг обаче не можа да преодолее Мануел Нойер от бялата точка и вратарят хвана топката в долния десен ъгъл на рамката, предотвратрявайки ранен пасив за баварците. Гуардиола реагира на изгонването и смени Гьотце с Данте, а с това и схемата на 3-4-3, като Ариен Робен бе най-близо до откриване на резултата с остър удар от границата на наказателното поле, минал покрай страничната греда.

С изключение на дузпата, Шалке застраши само веднъж Нойер, но шутът на Сидни Сам не се оказа достатъчно сериозно изпитание за стража на Байерн. Като цяло гостите така и не успяха да се възползват от численото си предимство заради плахия подход към играта – едва когато се озоваха в позицията на догонващи те решиха да заложат на висока преса и да активизират усилията си в предни позиции.

След като тимът от Гелзенкирхен допусна по лековат начин Робен да отбележи с глава след изпълнение на корнер, по идентичен начин Хьоведес бе намерен в наказателното поле с центриране от ъглов удар и също с глава само 6 минути по-късно възстанови равенството.

До края на редовното и добавеното време двата тима не можаха да излъчат победител и Байерн не можа да постигне победа и във втория си официален мач през 2015-та година.